Solidarność: to porozumienie to nieporozumienie
Przewodniczący Komisji Zakładowych "Solidarności" Kopalń Węgla Kamiennego i Zakładów Górniczych wyrazili opinię, że porozumienie, podpisane w środę z rządem przez część central związkowych, niesie za sobą wiele zagrożeń dla załóg górniczych - nie chroni interesów górników i nie gwarantuje dalszego funkcjonowania kopalń.
W oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu Katowice czytamy między innymi, że po przyjęciu przez Sejm projektu rządowego ustawy "O dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej", deklaracje strony rządowej są bez pokrycia. "W dalszym ciągu zagrożone są górnicze miejsca pracy oraz byt górników i ich rodzin" - napisali związkowcy. Według nich, cała odpowiedzialność za skutki podpisanego porozumienia spada na jego sygnatariuszy. W związku z powyższym, przewodniczący Komisji Zakładowych "Solidarności" Kopalń Węgla Kamiennego i Zakładów Górniczych oświadczyli, że ewentualna dalsza forma protestu będzie uzależniona od działań rządu.
Pod środowym porozumieniem podpisało się 9 z 13 central związkowych, prowadzących negocjacje z rządem. Nie podpisały się pod nim: "Solidarność", "Solidarność 80", związek zawodowy "Kontra" z Gliwic oraz związek zawodowy "Kontra" z Katowic.(ck)