"Solidarność" chce nowelizacji ustawy lustracyjnej
"Solidarność" zamierza wystąpić do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o inicjatywę ws. nowelizacji ustawy lustracyjnej, aby wprowadzić do niej obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych przez osoby funkcyjne w ponadzakładowych strukturach związków zawodowych.
Projekt stanowiska w tej sprawie ma być dyskutowany i przyjęty w środę, podczas drugiego dnia, odbywającego się w Gdańsku posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "S".
"Liczymy, że otwarcie ubeckich archiwów oraz dokończenie procesu lustracji i dekomunizacji oczyści nasze życie publiczne i pozwoli skupić się na realizacji idei solidarnego państwa, stwarzającego równe szanse, chroniącego przed wykluczeniem i zapewniającego udział we wzroście gospodarczym jak najszerszych grup społecznych" - czytamy w propozycji stanowiska "Solidarności" ws. lustracji.
W projekcie tego dokumentu przypomniano m.in., że "S" już na początku lat 90. wprowadziła obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych dla kandydujących do władz statutowych związku.
Dziś wszelkie antylustracyjne próby i blokowanie lustracji budzą u mnie niesłychane zgorszenie i zdumienie. I nasze stanowisko ws. lustracji nie wynika nawet z potrzeb związku, ile ma być wsparciem moralnym dla tych środowisk, które nie kontestują, lecz wspierają lustrację - powiedział lider "S", Janusz Śniadek.
15 marca weszły w życie nowe zasady lustracji. Z 27 tysięcy do kilkuset tysięcy zwiększono liczbę osób, które muszą składać jawne dla wszystkich oświadczenia o ewentualnych związkach z tajnymi służbami PRL. Nowa ustawa obejmuje obowiązkiem złożenia oświadczenia lustracyjnego m.in. nielustrowanych dotychczas członków służby zagranicznej, dziennikarzy, naukowców.