Przemysław Czarnek rozmawia z robotem. To wideo trzeba zobaczyć
Przemysław Czarnek przeprowadził rozmowę z humanoidalnym robotem wykorzystującym sztuczną inteligencję, który przypomina wyglądem Mikołaja Kopernika. Minister edukacji zadawał mu pytania związane ze szkolnictwem. Zapytał Kopernika m.in. o to, czy dzieci powinny uczyć się w szkole łaciny.
W niedzielę 19 lutego, w związku z 500. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, w Centrum Nauki Kopernika w Warszawie zaprezentowany został humanoidalny robot, który wyglądem ma przypominać słynnego astronoma.
Umieszczona w nim sztuczna inteligencja (GPT3) umożliwia przeprowadzenie rozmowy z robotem. Na krótką pogawędkę ze znanym astronomem pozwolił sobie minister edukacji. Wideo, na którym zarejestrowano pogawędkę, zostało opublikowane w sieci - w sobotę udostępniło je na Twitterze Ministerstwo Edukacji i Nauki. Resort zaznaczył, że całą rozmowę będzie można zobaczyć w niedzielę.
Przemysław Czarnek rozmawiał z "Kopernikiem"
Na nagraniu minister edukacji i nauki pyta robota o to, czy lekcje łaciny i filozofii powinny wrócić na stałe do programu nauczania w szkołach. - Tak, absolutnie. Łacina i filozofia są ważną częścią naszego dziedzictwa historycznego i rozwoju intelektualnego (...). Te przedmioty powinny być traktowane jako podstawowe w edukacji młodych ludzi, ponieważ zwiększa to ich zdolności analityczne i twórcze oraz otwiera drzwi do nowych możliwości naukowych - odpowiedział robot przypominający Kopernika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przypomnijmy, że obecnie przedmiot język łaciński i kultura antyczna nauczany jest tylko w szkołach ponadpodstawowych. Od roku szkolnego 2020/2021 może być nauczany na poziomie podstawowym w klasie I liceum ogólnokształcącego i technikum - jako przedmiot do wyboru obok filozofii, plastyki lub muzyki. Wcześniej mógł być nauczany tylko na poziomie rozszerzonym.
Przemysław Czarnek rozmawiał z robotem także o tym, jak bardzo ważna jest edukacja w życiu każdego człowieka oraz o szanowaniu nauczycieli przez uczniów.
Czytaj też:
Źródło: MEiN, PAP