Śnieg w Polsce już spadł. To nie koniec opadów: czekają nas burze i zawieje
W poniedziałek rano w części Polski spadł śnieg, a prognozy wskazują na dalsze opady. TVN24 informuje, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się nawet kilkunastu centymetrów śniegu.
W poniedziałek rano w województwie dolnośląskim pojawiły się pierwsze opady śniegu. Jak informuje TVN24, śnieg spadł m.in. w Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Użytkownicy w social mediach raportują o opadach w okolicach Kłodzka, a także w niektórych gminach na Kaszubach. Prognozy wskazują na dalsze opady w najbliższych dniach.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL
Synoptyk Damian Zdonek z tvnmeteo.pl wyjaśnia, że Polska znajdzie się pod wpływem układu niskiego ciśnienia Quiteria. Przemieszczający się z Wysp Brytyjskich system przyniesie przelotne opady śniegu, które mogą utrzymać się w górach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W nocy z poniedziałku na wtorek śnieg może spaść na Pomorzu i w południowo-wschodniej Polsce. W Tatrach i Bieszczadach pokrywa śnieżna może wzrosnąć do 5-10 cm. We wtorek opady deszczu i śniegu będą przemieszczać się od Dolnego Śląska do Suwalszczyzny.
Zmienne warunki pogodowe
"W kolejnych dniach, a zwłaszcza jutro i w środę, czeka nas dynamiczna pogoda z bardzo silnym wiatrem (szczególnie na północy kraju i w górach) oraz opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. W środę w całym kraju niewykluczone są burze, a na północy możliwe nawet zawieje i zamiecie śnieżne. Na Bałtyku sztorm" - pisze w komunikacie opublikowanym na Facebooku IMGW.
Na Pomorzu Zachodnim i Pomorzu opady mogą osiągnąć intensywność do 10-15 cm, choć śnieg szybko stopnieje. W środę spodziewane są przelotne opady deszczu i śniegu, a w Bieszczadach możliwe są silniejsze opady do 15 cm.
Druga połowa tygodnia przyniesie zmienną aurę z przelotnymi opadami śniegu w całym kraju. Opady mogą być umiarkowane, a porywisty wiatr może powodować zawieje śnieżne, co utrudni warunki na drogach. Na Pomorzu i Podkarpaciu lokalnie może spaść do 10-15 cm śniegu w ciągu doby.
Źródło: TVN Meteo, IMGW