Trwa ładowanie...
dipfemc

Śnieg i arktyczne mrozy. IMGW ostrzega, 4 osoby zmarły

Wyż znad Skandynawii zaciąga nad Polskę kolejne masy zimnego powietrza z Syberii. Na sobotę i niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla dziesięciu województw. Temperatura może w niektórych miejscach spaść nawet do -20 stopni Celsjusza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obserwatorium Meteorologiczne IMGW na Śnieżce (najwyższym szczycie Karkonoszy)
Obserwatorium Meteorologiczne IMGW na Śnieżce (najwyższym szczycie Karkonoszy) (PAP)
dipfemc

Najniższą odnotowaną w Polsce w czwartek temperaturą było -12 stopni Celsjusza, a w piątek -17 stopni. W sobotę w nocy meteorolodzy przewidują już nawet -20 stopni Celsjusza. Coraz chłodniejsze powietrze znad Syberii przysyła kolejne porcje zimna.

IMGW wydało ostrzeżenia o silnych mrozach w sobotę dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

Mróz utrzyma się również po weekendzie

dipfemc

W niedzielę niskie temperatury mają dokuczać z kolei mieszkańcom aż 10 województw. Zakopane nawiedzi mróz -15 stopni. Na terenach północno-wschodnich odnotujemy -9 stopni, zaś w centralnej Polsce spodziewamy się mrozu -6 stopni. W województwach zachodnich wystąpią tylko -3 stopnie Celsjusza.

Skąd aż tak niskie temperatury? Wyż syberyjski stanowi blokadę dla cieplejszego, wilgotnego powietrza znad oceanu, jednocześnie ściągając do nas bardzo mroźną aurę.

Mimo niskich temperatur, w wielu regionach Polski będzie to raczej słoneczny weekend. Ten tren utrzyma się również po niedzieli. Chmur i śniegu można spodziewać się tylko na południowo-wschodnich i północnych krańcach Polski. W ciągu dnia termometry wskażą od -11 do -8 st. C na wschodzie oraz od -6 do -3 st. C na zachodzie kraju. Znowu najchłodniej będzie na Podhalu - od -15 do -11 st. C.

Orientacyjna informacja o możliwości wystąpienia zagrożeń (źródło: IMGW/pogodynka.pl)

   imgw

4 ofiary mrozów

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało na Twitterze, że 4 osoby zmarły w piątek z powodu wychłodzenia organizmu. Służby proszą, by każdy kto ma informacje o osobach potrzebujących pomocy, informował o tym służby pod numerem 112. Zalecają też ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych. Od listopada w wyniku wychłodzenia zmarło już 39 osób.

dipfemc

Zobacz również: Pogodnie i dość słonecznie, ale coraz chłodniej

Źródło: IMGW, WP, TVN24

dipfemc

Podziel się opinią

Share

dipfemc

dipfemc
Więcej tematów