PolskaSMS dla głuchoniemych

SMS dla głuchoniemych

Kaliska policja uruchomiła specjalny numer alarmowy dla głuchoniemych. Osoby mające kłopoty ze słuchem mogą teraz wzywać pomoc przez SMS.

SMS dla głuchoniemych
Źródło zdjęć: © GP

Dotychczas osoby głuchonieme i niedosłyszące miały poważne kłopoty z powiadomieniem policji o niebezpieczeństwie. Przekonał się o tym na własnej skórze Andrzej Pisula. Nieznani do dzisiaj sprawcy włamali się do jego samochodu i skradli radioodtwarzacz, saszetkę wraz z dokumentami i pieniędzmi oraz torbę z ubraniami. Sprawę udało się zgłosić policji dopiero, kiedy pan Andrzej znalazł tłumacza języka migowego. Na ściganie złodziei było jednak za późno.

Prezent od operatora

Głuchoniemym z Kalisza i powiatu kaliskiego przyjdzie teraz z pomocą specjalny numer zgłoszeniowy 0 697 062 112, pod który mogą wysyłać z telefonów komórkowych wiadomości tekstowe z prośbą o interwencję. Opłata jest taka, jak za zwykły SMS.

System działa bardzo prosto. Komenda Miejska Policji w Kaliszu została wyposażona przez operatora sieci komórkowej Plus GSM, firmę Polkomtel SA, w odpowiednie oprogramowanie przystosowane do zrządzania nadsyłanymi wiadomościami.

System pozwala jednocześnie na stworzenie bazy danych wszystkich osób głuchoniemych. Przychodzące wiadomości są identyfikowane według numeru telefonu osoby wysyłającej. Do nadawcy wysyłana jest informacja zwrotna potwierdzająca przyjęcie zgłoszenia. Wiadomość powinna zawierać dane personalne osoby zgłaszającej, miejsce zdarzenia wraz ze szczegółami ułatwiającymi jego lokalizację. Policja może jednocześnie powiadomić straż pożarną lub pogotowie.

Komórka zamiast faksu

- System jest nowatorski na skalę światową - mówi Mieczysław Ferenc, dyrektor Wielkopolskiego Regionu Sprzedaży Polkomtel SA. - Polska jest pierwszym krajem w Europie, w którym został on wprowadzony. Na początku roku specjalny numer zgłoszeniowy dla głuchoniemych został uruchomiony w Olsztynie. Kalisz jest drugim miastem, gdzie będzie on działał. Policja obawia się jedynie fałszywych zgłoszeń.

- Pojawiają się one zawsze, kiedy wprowadzamy jakieś nowinki - mówi nadinsp. Henryk Tusiński, komendant wojewódzki policji w Poznaniu. - W eliminowaniu tego zjawiska pomoże nam identyfikacja numerów. Z inicjatywą uruchomienia systemu właśnie w Kaliszu wyszli sami głuchoniemi. W grodzie nad Prosną jest ich ponad 400.

- Wcześniej do naszej dyspozycji był specjalny numer faksu, ale nie zawsze się to sprawdzało - Janina Sygulska z Koła Terenowe Polskiego Związku Głuchych w Kaliszu. - Nie każdy ma przecież dostęp do faksu...Osoby głuchonieme mogą korzystać ze specjalnego numeru w dowolnym miejscu w kraju. Jeśli komuś przydarzy się na przykład wypadek, kaliska policja przekaże wówczas informacje na ten temat właściwej jednostce.

Jesteśmy dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy - mówi insp. Roman Borycki, szef kaliskiej policji. - Cieszę się, że wspierają nas w tym nowe technologie.

Janina Sygulska Koło Terenowe Polskiego Związku Głuchych w Kaliszu:
Zanim osoba głuchoniema dotrze do tłumacza lub znajdzie kawałek kartki i napisze: ,,pomóżcie’’, może być już za późno. Na naszą prośbę policja w Kaliszu uruchomiła specjalny numer faksu. Odpowiednie urządzenie znajdowało się jednak w siedzibie Związku. W tej chwili do dyspozycji głuchoniemych jest specjalny numer SMS, który znacznie ułatwi życie.

Andrzej Kurzyński

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)