Trwa ładowanie...

Smog Warszawa - 4 grudnia: umiarkowana jakość powietrza

Smog nad Warszawą. W stolicy Polski stan powietrza jest umiarkowany. Najgorsza sytuacja jest w centrum stolicy. Lepsze warunki panują na obrzeżach i w miastach aglomeracji warszawskiej.

Smog Warszawa - 4 grudnia: umiarkowana jakość powietrzaŹródło: East News, fot: East News
d388crz
d388crz

Smog Warszawa – jakość powietrza w stolicy Polski

W centrum Warszawy PM10 utrzymuje poziom 150 procent, a PM2,5 170 procent dopuszczalnej normy. To tu jest najwyższy poziom smogu w mieście.

Lepsza sytuacja ze smogiem jest na przedmieściach Warszawy – tam stężenie smogu jest niższe niż w Śródmieściu. Na Ursynowie poziom PM10 sięga maksymalne 45 procent dopuszczalnej normy, zaś PM2,5 105 procent. Z kolei na Targówku stężenie smogu jest jeszcze niższe – poziom PM10 to maksymalnie 43 procent, a PM2,5 100 procent.

Najlepsza sytuacja jest na warszawskich Bielanach – tam maksymalny poziom PM10 jest poniżej 40 procent, a PM2,5 poniżej 100 procent dopuszczalnej normy. W północno-zachodniej Warszawie jest zatem najniższe stężenie smogu.

Smog Warszawa – stan powietrza w miastach aglomeracji warszawskiej

W miastach aglomeracji warszawskiej sytuacja ze smogiem jest podobna do tej na obrzeżach stolicy. W Piastowie, Konstancinie-Jeziornej poziom PM10 waha się od 35 do 45 procent, a PM2,5 od 100 do 115 procent dopuszczalnej normy. Parametry te dają średnią jakość powietrza.

d388crz

Gorsza sytuacja jest jedynie w Józefowie i Otwocku. Tam poziom PM10 przekracza 50 procent, ale poziom PM2.5 dochodzi do 145 procent dopuszczalnej normy.

Smog – czym jest?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

d388crz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d388crz
Więcej tematów