Trwa ładowanie...

Smog Warszawa - 11 grudnia: umiarkowane powietrze w stolicy, dobre w aglomeracji

11 grudnia powietrze nad prawie całą Warszawą będzie umiarkowanej jakości. Jedynie na Wawrze wskaźniki pokazują stan alarmowy. Lepsza sytuacja dzisiaj jest w miastach aglomeracji warszawskiej - z wyjątkiem Marek, gdzie dopuszczalne normy zostały przekroczone.

Smog Warszawa - 11 grudnia: umiarkowane powietrze w stolicy, dobre w aglomeracjiŹródło: Fotolia
dm4pmw7
dm4pmw7

Smog Warszawa - umiarkowane powietrze w prawie całej stolicy, fatalnie na Wawrze

Sytuacja smogowa jest umiarkowana w centrum, Pradze, Żoliborzu i Bielanach. Tam maszyny pomiarowe pokazują występowanie pyłów PM10 i PM2.5 na poziomie odpowiednio do 70 i do 90 procent dopuszczalnej normy.

Lepsza sytuacja panuje na Woli, Ochocie, Mokotowie i Ursynowie - tutaj jakość powietrza stale się poprawia. W południe poziom pyłów PM10 przekraczał 40 procent, a PM2.5 był powyżej 60 procent dopuszczalnej normy.

Dramatyczna sytuacja jest na Wawrze, konkretnie na terenie osiedla Radość. W tamtym rejonie występuje już stan alarmowy - PM10 jest na poziomie prawie 250 procent, a PM2.5 360 procent dopuszczalnej normy. Tutaj zaleca się zostać w domu.

Smog Warszawa - dobra powietrze w aglomeracji, gorzej jedynie w Markach

Jakość powietrza w miastach aglomeracji warszawskiej jest lepsza, niż w stolicy Polski. W Piasecznie, Pruszkowie, Łomiankach i Legionowie stężenie pyłów PM10 i PM2.5 dochodziło odpowiednio do 40 i 60 procent dopuszczalnej normy.

dm4pmw7

Najgorsza sytuacja w aglomeracji warszawskiej panuje w Markach, gdzie dopuszczalne normy zostały przekroczone. Zaleca się nie wychodzić na zewnątrz na zbyt długo. Jednak sytuacja może ulec poprawie, tak jak w stolicy Polski.

Smog – czym jest?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

dm4pmw7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm4pmw7
Więcej tematów