Trwa ładowanie...

Smog w Polsce. Szyszko zapowiada system wsparcia dla samorządów na rzecz czystego powietrza

Rząd idzie na wojnę ze smogiem. - Pracujemy nad systemem wspierającym samorządy przy realizacji zadań na rzecz czystego powietrza - zapowiedział minister środowiska Jan Szyszko. Jak dodał, resorty energii i rozwoju w ramach walki ze smogiem przygotowują odpowiednie rozporządzenia o jakości paliw i wydajności pieców. Wyjaśnił, że za smog w Warszawie odpowiada zabudowanie klinów napowietrzających.

Share
Smog w Polsce. Szyszko zapowiada system wsparcia dla samorządów na rzecz czystego powietrza
Źródło: WP, Fot: Tomek Orszulak
d2hcl4l

- Na temat smogu wypowiadaliśmy się wielokrotnie. Są dwie rzeczy: jest to, co należy do państwa i to, co należy do samorządów. Do państwa należy opracowanie systemu zmierzającego ku temu, żeby samorządy miały możliwość realizacji, albo przymus realizacji tego, żeby było dobre powietrze. I tak rzeczywiście w tym kierunku pracujemy - poinformował minister.

Przypomniał, że Ministerstwo Energii opracowuje rozporządzenie dotyczące jakości paliw. - Czyli nie będzie można dostać paliw gorszej jakości od tych, które są określone normą - wyjaśnił Szyszko.

d2hcl4l

Smog w Polsce. Szyszko: w Warszawie zostały zabudowane kliny zapowietrzające

- W Ministerstwie Rozwoju jest wydawane rozporządzenie odnośnie jakości kotłów, czyli (...) poniżej pewnej sprawności nie będzie wolno takich kotłów w ogóle zakupić w Polsce - dodał.

Poinformował, że samorządom ma pomóc także specjalny program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Odnosząc się do smogu w stolicy Szyszko zwrócił uwagę, że Warszawa nie posiada takiego planu, ponadto w mieście zostały zabudowane kliny napowietrzające. Mówił także o warszawskich elektrociepłowniach. - Vattenfall kupił chyba 60 proc. elektrociepłowni warszawskich, miał zapłacić chyba 900 mln dolarów, w tym miał zapłacić gotówką 236 mln i zapłacił, a resztę miał spożytkować na modernizację kotłów - powiedział.

- Z tego co wiem modernizacja kotłów nie nastąpiła. A elektrociepłownie zostały odkupione przez PGNiG za 3 mld zł - dodał.

d2hcl4l

Podziel się opinią

Share
d2hcl4l
d2hcl4l
Więcej tematów