WP

Smog: rząd przeznaczył miliard na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Smog: przyjęto projekt ustawy o termomodernizacji. Na walkę z zanieczyszczeniem powietrza rząd przeznaczył miliard.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Smog: rząd przeznaczył miliard na walkę z zanieczyszczeniem powietrza.
Smog: rząd przeznaczył miliard na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. (iStock.com)
WP

Smog – miliard na walkę z zanieczyszczeniem

Problem smogu w większych polskich miastach powrócił z końcem lata. Wiadomo, że rząd zamierza podjąć działania, które mogą w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Przyjęto już projekt ustawy o termomodernizacji, która ma wspomóc pilotażowy program modernizacji domów i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła.

Walka ze smogiem – dofinansowanie

WP

Należy podkreślić, że gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Pierwszeństwo otrzymają samorządy poniżej 100 tys. Mieszkańców, w którym problem zanieczyszczenia powietrza jest szczególnie odczuwalny. Wśród nich są również te umieszczone przez Światową Organizację Zdrowia na liście miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Nie da się ukryć, że zjawisko smogu w Polsce jego problemem ogólnopaństwowym, a przekraczane normy stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Wiadomo, że projekt ustawy ma być elementem walki z ubóstwem energetycznym, a przewidywane dofinansowania mogą sięgnąć nawet 100% kosztów, które wiążą się z wymianą pieców. Pieniądze będą zwracane w przypadkach wymiany wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na specjalne urządzenia, które spełnią wymogi emisji oraz zanieczyszczeń. Urządzenia mają być podłączone do sieci ciepłowniczej lub gazowej przy jednoczesnej termomodernizacji budynku.

Specjaliści oszacowali, że program może kosztować aż 1,2 mld złotych. Gmina ma pokryć część wypadku, a w przypadku miast do 100 tys mieszkańców będą to koszty 30%, w większych siedliskach kwota będzie jeszcze wyższa. Reszta kosztów zostanie pokryta z budżetu państwa, a pieniądze będą pochodzić z opłaty recyklingowej

Polub WP Wiadomości
WP
WP