Trwa ładowanie...

Śmiertelnie niebezpieczny pomysł MON? "Więcej strzelnic to więcej samobójstw"

Od nowego roku ma ruszyć program MON "strzelnica w każdym powiecie". Znany kryminolog ostrzega, że szerszy dostęp do punktów, gdzie broń jest na wyciągnięcie ręki, może zwiększyć liczbę samobójstw. – To groźny pomysł. Więcej strzelnic to więcej samobójstw – mówi wprost znany kryminolog prof. Brunon Hołyst.
Share
MON chce uruchomić strzelnicę w każdym powiecie
MON chce uruchomić strzelnicę w każdym powiecieŹródło: Forum, Fot: Daniel Dmitriew
d1uzl01

Co kilka-kilkanaście tygodni w mediach pojawia się kolejne doniesienie: samobójstwo na strzelnicy. Kilka dni temu w podwarszawskim Józefowie po półtoragodzinnym treningu z instruktorem 33-letnia Joanna C. przyłożyła broń do głowy i strzeliła. Zginęła na miejscu.

Strzelnica samobójców

W lipcu 23-latek na strzelnicy w Tarnowskich Górach celował do tarczy pod opieką instruktora. Nagle odwrócił rewolwer i strzelił sobie w głowę. Mężczyzna, który go szkolił, odruchowo wyciągnął broń i strzelił mu w plecy. Chłopak nie przeżył.

d1uzl01

Strzelnica na warszawskich Bielanach jest już nazywana "strzelnicą samobójców", ponieważ tylko w ostatnich latach życie odebrały tam sobie co najmniej trzy osoby.

W 2016 r. z broni palnej życie odebrało sobie 70 osób. Rok wcześniej - 53. Policja nie prowadzi statystyk, ile do ilu samobójstw doszło na strzelnicach. Z doniesień w lokalnych mediach wynika, że to kilka-kilkanaście przypadków rocznie.

W Polsce jest obecnie ponad 200 strzelnic. Ministerstwo obrony od nowego roku wprowadza program "strzelnica w każdym powiecie". Oznacza to, że ich liczba znacznie wzrośnie, bo powiatów jest 314.

"To patologiczny pomysł"

Prof. Hołyst, który należy do Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, krytykuje pomysł upowszechniania strzelnic. – Więcej strzelnic oznacza, że ludzie będą mieli łatwiejszy dostęp do broni. A to oznacza więcej samobójstw. Nie można ludziom ułatwiać dostępu do narzędzia, którym mogą odebrać sobie życie – mówi kryminolog. – Podobnie jest z projektem klubu Kukiz'15. To patologiczny pomysł. Nie dość, że ułatwi sprawę ludziom, którzy chcą się targnąć na własne życie, to jeszcze wzrośnie liczba przestępstw przy użyciu broni – dodaje.

d1uzl01

MON tłumaczy, że nowy program ma budować postawy proobronne wśród Polaków. - Mamy zabezpieczone środki i jesteśmy na etapie wprowadzania zmian prawnych. Jest to program związany z dofinansowaniem budowy i rewitalizacji strzelnic. Chcielibyśmy, żeby w każdym powiecie poza jedną kompanią wojsk obrony terytorialnej, jedną szkołą średnią prowadzącą klasy wojskowe, była również jedna strzelnica - otwarta dla wszystkich, prowadzona przez samorząd – mówił niedawno w TVP Info wiceminister obrony Michał Dworczyk.

Zobacz, jak działają roboty-zabójcy:

d1uzl01

Podziel się opinią

Share
d1uzl01
d1uzl01
Więcej tematów