Trwa ładowanie...

Śmiertelne zagrożenie. Gotowanie na kuchence gazowej może być toksyczne

Naukowcy z Uniwersytetu Purdue odkryli, że gotowanie na kuchence gazowej może emitować do domu więcej toksycznych nanocząstek niż samochód z silnikiem Diesla.

Palnik gazowy bardziej niebezpieczny niż samochód z silnikiem Diesla?Palnik gazowy bardziej niebezpieczny niż samochód z silnikiem Diesla?Źródło: EAST_NEWS, fot: Karol Porwich
d4f5ikq
d4f5ikq

Dotychczas większość badań nad zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach generowanym przez kuchenki gazowe koncentrowała się na drobnych cząstkach stałych o średnicy 2,5 mikrona lub mniejszej, znanych jako PM2,5.

Niewiele jest informacji na temat zanieczyszczeń w nanoskali, czyli jednej tysięcznej mikrona, ze względu na trudności w ich pomiarze.

Najnowsze badania

W najnowszym badaniu, przeprowadzonym przez zespół Purdue, opublikowanym w czasopiśmie "PNAS Nexus", udało się skupić na emisji bardzo małych nanocząstek unoszących się w powietrzu, o średnicy zaledwie 1–3 nanometrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wjechał na środek ronda. Nagrali "popis" kierowcy bmw

– Te nanocząstki są tak małe, że nie można ich zobaczyć gołym okiem. Nie przypominają cząstek pyłu, które można zobaczyć unoszące się w powietrzu – stwierdził w oświadczeniu Brandon Boor, profesor nadzwyczajny w Purdue's Lyles School of Civil Engineering i kierownik badań.

d4f5ikq

Cząstki tej wielkości, zwane aerozolami nanoklastrowymi, są szczególnie niepokojące, ponieważ mają odpowiednią wielkość, aby przedostać się do układu oddechowego i rozprzestrzenić się na inne narządy.

Zespół badaczy odkrył, że na każdy kilogram paliwa spalanego w procesie gotowania może zostać wyemitowanych nawet 10 biliardów cząstek nanoklasterów aerozolu. Ta ilość równa się lub nawet przewyższa ilość emitowaną przez silniki benzynowe i wysokoprężne. Innymi słowy, osoby dorosłe i dzieci mieszkające w gospodarstwie domowym z kuchenką gazową, mogą wdychać od 10 do 100 razy więcej aerozoli nanoklastrów, które powstają podczas gotowania niż stojąc na ruchliwej ulicy i narażając się na emisję spalin samochodowych.

Źródło: Daily Mail

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4f5ikq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f5ikq
Więcej tematów