Śmiertelne zagrożenie. Gotowanie na kuchence gazowej może być toksyczne
Naukowcy z Uniwersytetu Purdue odkryli, że gotowanie na kuchence gazowej może emitować do domu więcej toksycznych nanocząstek niż samochód z silnikiem Diesla.
Dotychczas większość badań nad zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach generowanym przez kuchenki gazowe koncentrowała się na drobnych cząstkach stałych o średnicy 2,5 mikrona lub mniejszej, znanych jako PM2,5.
Niewiele jest informacji na temat zanieczyszczeń w nanoskali, czyli jednej tysięcznej mikrona, ze względu na trudności w ich pomiarze.
Najnowsze badania
W najnowszym badaniu, przeprowadzonym przez zespół Purdue, opublikowanym w czasopiśmie "PNAS Nexus", udało się skupić na emisji bardzo małych nanocząstek unoszących się w powietrzu, o średnicy zaledwie 1–3 nanometrów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Te nanocząstki są tak małe, że nie można ich zobaczyć gołym okiem. Nie przypominają cząstek pyłu, które można zobaczyć unoszące się w powietrzu – stwierdził w oświadczeniu Brandon Boor, profesor nadzwyczajny w Purdue's Lyles School of Civil Engineering i kierownik badań.
Cząstki tej wielkości, zwane aerozolami nanoklastrowymi, są szczególnie niepokojące, ponieważ mają odpowiednią wielkość, aby przedostać się do układu oddechowego i rozprzestrzenić się na inne narządy.
Zespół badaczy odkrył, że na każdy kilogram paliwa spalanego w procesie gotowania może zostać wyemitowanych nawet 10 biliardów cząstek nanoklasterów aerozolu. Ta ilość równa się lub nawet przewyższa ilość emitowaną przez silniki benzynowe i wysokoprężne. Innymi słowy, osoby dorosłe i dzieci mieszkające w gospodarstwie domowym z kuchenką gazową, mogą wdychać od 10 do 100 razy więcej aerozoli nanoklastrów, które powstają podczas gotowania niż stojąc na ruchliwej ulicy i narażając się na emisję spalin samochodowych.
Źródło: Daily Mail