Trwa ładowanie...
d27zkzx
31-01-2005 09:06

Śmierć z mózgu

Cukrzyca i zawał serca to choroby nerwowe!

d27zkzx
d27zkzx

Większość lekarzy ogłosiła koniec ery schorzeń psychosomatycznych, gdy w 1985 r. dr Barry Marshall połknął bakterie Helicobacter pylori i wykazał, że za chorobę wrzodową żołądka nie są odpowiedzialne nerwy, lecz infekcja bakteryjna. Wkrótce okazało się, że mikroby mogą wywoływać zawał serca, raka, a nawet depresję i schizofrenię. Z najnowszych badań wynika jednak, że choroby cywilizacyjne, podobnie jak zaburzenia psychiczne i neurologiczne, może wywołać nieprawidłowa praca mózgu!

Naukowcy już od dawna nie zajmują się wpływem działania mózgu na rozwój schorzeń innych niż neurologiczne czy psychiatryczne. To błąd. - Mózg w dużym stopniu kontroluje wagę ciała i aktywność fizyczną, a zakłócenia w jego funkcjonowaniu prowadzą do powstania cukrzycy typu II, nazywanej cukrzycą dorosłych - powiedział w rozmowie z "Wprost" dr Joel Elmquist z Harvard Medical School. Zaburzenia w pracy mózgu mogą się przyczyniać do zawałów, nadciśnienia i niewydolności krążenia.

Jądra szczupłości

Mimo że mózg może kontrolować niemal dowolną część ciała za pośrednictwem nerwów i hormonów, jego wpływ na narządy wewnętrzne przez wiele lat był niedoceniany. Lekarze uważali najwyżej, że w terapii liczy się nastawienie psychiczne pacjenta - do dziś osoby cierpiące na otyłość oskarża się o brak silnej woli. - Wielu jednak nie może się powstrzymać przed objadaniem się z powodu zmian w mózgu - powiedział "Wprost" prof. Jonathan Seckl z Uniwersytetu w Edynburgu. Uczeni uważają, że w tym wypadku główną rolę odgrywają skupione w podwzgórzu neurony sterujące apetytem. Na ich działanie siła woli nie ma żadnego wpływu.

Eksperymenty przeprowadzone przez naukowców z Harvard Medical School to potwierdziły. Gdy uczeni zablokowali myszom receptory hormonu sytości w jądrach łukowatych podwzgórza, zwierzęta stały się ospałe, zaczęły tyć i miały objawy przypominające cukrzycę. Po odblokowaniu receptorów szybko straciły jedną piątą wagi. - Jądra łukowate regulują apetyt i aktywność fizyczną. Cukrzyca typu II może mieć związek z uszkodzeniem tych części mózgu - uważa dr Elmquist. Osoby cierpiące na tę chorobę najczęściej są otyłe i trudno je nakłonić do ćwiczeń.

d27zkzx

Uczeni pracują nad nowymi preparatami działającymi na poziomie mózgu. Jednym z nich jest rimonabant, lek ułatwiający odchudzanie i zerwanie z nałogami, który będzie dostępny prawdopodobnie pod koniec roku. Cukrzyca typu II przybiera rozmiary epidemii - w krajach rozwiniętych jest dziś główną przyczyną ślepoty i niewydolności nerek, a do 2025 r. będzie na nią chorować 300 mln osób, w tym coraz więcej dzieci.

Jan Stradowski

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj