Trwa ładowanie...
23-01-2015 17:10

Śmierć niemowlęcia we Wrocławiu. Opiekunka nie starała się o wpis do rejestru żłobków

Powracamy do sprawy śmierci 9-miesięcznego dziecka we Wrocławiu. Miejsce, w którym przebywało dziecko to nie był żłobek, mimo że można znaleźć takie informacje. Jak udało nam się dowiedzieć, 30-letnia kobieta, która zajmowała się niemowlęciem, nie prowadziła żadnej zarejestrowanej działalności gospodarczej związanej z opieką nad dziećmi.

Śmierć niemowlęcia we Wrocławiu. Opiekunka nie starała się o wpis do rejestru żłobkówŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d22sue4
d22sue4

9-miesięczne dziecko zmarło 9 stycznia w mieszkaniu opiekunki przy ul. Braterskiej na wrocławskich Partynicach. Chociaż opiekunka jest zdania, że prowadzi „mini-żłobek”, to nie znalazł się on w prowadzonym przez wrocławski magistrat rejestrze żłobków i klubów dziecięcych.

- Ta kobieta jest nianią, ale opieka przez nią udzielana nie podlega rejestrowaniu. W związku z wykonywanym zajęciem nie miała ona także zarejestrowanej działalności gospodarczej – mówi dla Wirtualnej Polski Jadwiga Mizińska z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Jak informuje Urząd Miejski we Wrocławiu, prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną i wymaga wpisu do wspomnianego rejestru. – Osoba, która zajmowała się opieką nad dziećmi w mieszkaniu na Braterskiej na pewno o taki wpis w urzędzie się nie starała – dodaje Mizińska.

Strona internetowa prowadzona przez opiekunkę, w której mieszkaniu zmarło 9-miesięczne niemowlę, jest obecnie zablokowana. Informacje o kompetencjach kobiety w zakresie opieki nad dziećmi znaleźć można w innych serwisach internetowych poświęconych tej tematyce.

d22sue4

Na jednej z takich stron opiekunka pisała, że ma stosowne wykształcenie związane z pedagogiką i doświadczenie w opiece nad dziećmi, które, jak sama twierdzi, potrafi udokumentować. Dowiadujemy się także, że ci, którzy zdecydują się zapisać dziecko do opiekunki do końca stycznia 2015 r. otrzymają bonifikatę cenową. Ile kosztowały usługi niani?
- opieka dzienna 9 zl/h lub stała miesięczna
- wieczory dni powszednie od 17.00-22.00 stawka 13 zł/h
- weekendy 15 zł/h do 22.00
- noce od 19.00-3.00 lub od 20.00-4.00 100 zł, wszystkie pozostałe godz. wcześniejsze lub późniejsze 15zł/h a od 20.00-10.00 150 zł.

Bez kontroli

Problemem jest kontrola lub nadzór nad tego rodzaju nierejestrowaną działalnością. Nie może go przeprowadzić miasto, ponieważ „placówka” nie jest wpisana do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, nie może również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ponieważ nie jest to zarejestrowana działalność gospodarcza.

- W przypadku, kiedy jest to mieszkanie własnościowe, a o takim mówimy w tej sytuacji, stosowne odbiory można przeprowadzić jedynie na wniosek prokuratury. O takie odbiory przeprowadzone przez PSSE może ubiegać się również osoba prowadząca działalność. Jednak w tym przypadku nie wpłynął do nas taki wniosek. Koszt odbioru pokrywa osoba prowadząca działalność i jest to około 100 zł – mówi dla WP pracownica Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

9-miesięczne niemowlę zmarło 9 stycznia 2015 r. w mieszkaniu opiekunki, w którym znajdowały się również inne dzieci. Rodzice dziecka pozostawili je u opiekunki rano, jednak po kilku godzinach kobieta zatelefonowała do nich i powiadomiła o złym samopoczuciu chłopca. Po przyjeździe rodziców, w godzinach popołudniowych, dziecko już nie żyło.

Wezwano pogotowie ratunkowe – przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon niemowlęcia. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia Prokuratura Rejonowa Wrocław Krzyki-Zachód. Dokładne przyczyny śmierci niemowlęcia poznamy za 2-3 miesiące. Opiekunka, która sprawowała opiekę nad chłopcem, nie została zatrzymana.

d22sue4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22sue4
Więcej tematów