Trwa ładowanie...

Śmierć Blanki. Mieszkańcy Olecka przeżywają tragedię. Rodzice zastępczy są wstrząśnięci

Życie Blanki już po jej narodzinach było zagrożone. Była niechciana, a matka miała problemy z alkoholem i narkotykami. Decyzją sądu trafiła do rodziny zastępczej. Później ten sam sąd zdecydował, że może wrócić do matki. - Ci rodzice zastępczy są bardzo przejęci sytuacją - mówi WP Anna Świderska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku.
Share
Skromny pogrzeb Blanki odbył się w środę
Skromny pogrzeb Blanki odbył się w środęŹródło: WP.PL, Fot: Kamil Karnowski
d1eh014

Do śmierci 9-miesięcznej Blanki doszło w piątek. Dziewczynka została uderzona tępym narzędziem w głowę, okolice szyi i klatki piersiowej. Żebro przebiło jej serce. Niemowlę doznało krwotoku wewnętrznego i uszkodzenia mózgu. 9-miesięczna Blanka została też brutalnie wykorzystana seksualnie.

W związku z tragedią zatrzymano rodziców niemowlęcia - Annę W. i Grzegorza W. W poniedziałek usłyszeli zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i wykorzystywania seksualnego. Zostali aresztowani na trzy miesiące. Rodzice nie przyznają się do winy.

Blanka miesiąc po urodzeniu została zabrana rodzicom przez sąd rodzinny. Matka jej nie chciała, miała też problemy z alkoholem i narkotykami. Dziewczynka trafiła do rodziny zastępczej.

d1eh014

Opiekowali się Blanką. Są poruszeni

- Dziewczynka była w rodzinie zastępczej o charakterze pogotowia opiekuńczego od listopada 2018 roku do marca 2019 roku. Przebywała w pieczy na wniosek dyrektor PCPR - mówi Wirtualnej Polsce Anna Świderska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku.

- W lutym sąd prowadził postępowanie ws. ograniczenia władzy rodzicielskiej rodzicom biologicznym poprzez umieszczenie dziecka w zawodowej rodzinie zastępczej. A więc chcieliśmy, aby to dziecko pozostało jeszcze w rodzinie zastępczej. Sąd wydał postanowienie o ograniczeniu tej władzy, ale poprzez kuratora sądowego. Taka była decyzja sądu. Być może też zaskakująca dla wszystkich - dodaje.

d1eh014

I podkreśla, że rodzina, która opiekowała się Blanką, jest zawodową rodziną zastępczą od wielu lat. - Zawsze z dużym zaangażowaniem pełni swoją funkcję. To nie pierwsze malutkie dziecko, którym się opiekowali. To rodzina, którą tylko można chwalić. Są bardzo przejęci tą sprawą - wyznaje.

CZYTAJ TEŻ: Śmierć 9-miesięcznej Blanki. "Zadajemy sobie pytanie, czy mogliśmy zapobiec tragedii"

Nic nie wskazywało, że dojdzie do tragedii

O to, by dziewczynka trafiła do rodziny zastępczej, wnioskował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Skierował w tej sprawie wniosek do sądu.

d1eh014

Rodzina dziewczynki była obserwowana przez wiele miesięcy. - Zachowanie matki było nieadekwatne do sytuacji. Chodziła z wózkiem po mieście, chciała wetknąć obcym ludziom dziecko. Otrzymywaliśmy też sygnały ze środowiska, od rodziny, otoczenie reagowało – mówiła WP Edyta Truszczyńska z MOPS-u.

Zapewniła, że po powrocie Blanki do matki, nic nie wskazywało na to, że może dojść do tragedii. - W ciągu krótkiego okresu kurator był u rodziny trzykrotnie i nie zauważył żadnych oznak. Dziecko było poddane szczepieniom, badane przez pracowników służby zdrowia. Jest gorąco, dziecko miało odkryte ramionka, nogi. Matka była na testach w ośrodku terapii uzależnień - twierdzi Truszczyńska.

- Wszyscy sobie zadajemy pytanie, jak mogło do tego dojść. Gdybyśmy mieli sygnały, to byśmy reagowali – powiedziała.

CZYTAJ TEŻ: Olecko. Rodzice podejrzani o znęcanie się nad 9-miesięczną Blanką. Nowe fakty

d1eh014

Wzruszający gest mieszkańców

- Ta straszna tragedia wstrząsnęła naszym miasteczkiem – wyznaje WP Karol Sobczak, burmistrz Olecka. - Zawsze było u nas spokojnie, od kiedy pamiętam nigdy nie było takich historii, tym bardziej kryminalnych. I w takich okrutnych okolicznościach. Żyjemy tym tematem – dodaje.

Przyznaje, że w mieście trwa teraz szukanie winnych. I wszyscy chcą dotrzeć do prawdy. - Ja apeluję i bardzo bym chciał, żeby nie dochodziło do publicznego linczu. Tam poza matką i ojcem Blanki jest przecież szersze otoczenie. Jest dalsza rodzina, niczemu niewinna. Proszę mieszkańców, i nie tylko, o ostudzenie emocji. By ta frustracja na kanwie tego zdarzenia nie doprowadziła do innej tragedii - mówi WP.

- To wszystko jest jeszcze świeże, ale my, jako miasto, chcemy zrobić wszystko, żeby zapobiec takim tragediom w przyszłości. By one nie miały w ogóle szansy powstać - przyznaje.

d1eh014

Burmistrz zarządził już kontrolę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. - Rozpoczęła się już dziś, w czwartek. Ale to potrwa. Musi zostać wykonana jak najszybciej, by tę sytuację wyjaśnić, ale też rzetelnie. To wymaga chwili - tłumaczy.

W sobotę w Olecku odbędzie się światełko do nieba organizowane przez mieszkańców. Jako gest ku pamięci Blanki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1eh014

Podziel się opinią

Share
d1eh014
d1eh014
Więcej tematów