Trwa ładowanie...
d30iau1

Śmierć 8-latka we Wrocławiu. Lekarze usłyszeli zarzuty

Lekarze, którzy we wrześniu 2014 r. nie przyjęli do szpitala przy ul. Borowskiej we Wrocławiu 8-letniego chłopca, usłyszeli zarzuty. Za bezpośrednie narażenie dziecka na utratę życia grozi do 5 lat więzienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Śmierć 8-latka we Wrocławiu. Lekarze usłyszeli zarzuty
(Fotolia, Fot: apops)
d30iau1

Powracamy do głośnej sprawy z ubiegłego roku. 22 września 2014 r. w godzinach popołudniowych na jednej z ulic w Oleśnicy (woj. dolnośląskie) samochód potrącił 8-letniego chłopca. Dziecko zostało przetransportowane śmigłowcem do Wrocławia, początkowo do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na ul. Borowskiej. Tamtejsi lekarze wyszli na lądowisko helikopterów, poddali 8-latka obserwacji i uznali, że nie mogą mu pomóc. Dziecko przetransportowano do innej wrocławskiej placówki – 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego przy ul. Weigla. Tam, pomimo trwającej ponad półtorej godziny reanimacji, chłopiec zmarł.

Dyrekcja placówki przy Borowskiej oświadczyła, że podjęta przez dwóch lekarzy decyzja o odesłaniu pacjenta do innego szpitala była błędna. Obaj zostali zawieszeni w swoich obowiązkach. Sprawą zajęła się prokuratura, przeprowadzona została również kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia.

W lutym 2015 r. NFZ, po analizie raportu pokontrolnego, nałożył na Uniwersytecki Szpital Kliniczny karę w wysokości 65 tys. zł.

d30iau1

Zarzuty wobec dwóch lekarzy, którzy zdecydowali o odesłaniu chłopca do placówki na Weigla, przedstawiła właśnie Prokuratura Rejonowa Wrocław Krzyki-Zachód.

- Obaj lekarze usłyszeli zarzut bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia. Mając świadomość konieczności podjęcia stosownych czynności ratunkowych, nie uczynili ich. Oskarżeni nie przyznają się do winy – mówi WP Małgorzata Klaus z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Teraz lekarze odpowiedzą przed sądem – grozi im nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d30iau1

Podziel się opinią

Share
d30iau1
d30iau1
Więcej tematów