Śmiejesz się z brytyjskiej pogody? W Polsce jest dużo gorzej!
Możemy być jedynym krajem w regionie, który "suchą stopą" przeszedł przez światowy kryzys ekonomiczny. Możemy nawet osiągać wielkie sukcesy w sporcie, stworzyć sieć wspaniałych dróg i kolei i być najbogatszym społeczeństwem w Europie. To wszystko jest przynajmniej teoretycznie możliwe. Niestety jednak klimatu, w którym żyjemy, zmienić nie możemy.
12.09.2013 09:44
W Polsce zwykło śmiać się z brytyjskiej pogody, nazywając ją brzydką, deszczową i wiecznie zimną. Gdy wychodzimy na dwór i okazuje się, że jest pochmurno i chłodno, mówimy głośno i bez zastanowienia o "angielskiej pogodzie". Prawda jest jednak zupełnie inna, a aury Brytyjczykom możemy tylko pozazdrościć. Pod każdym względem! Porównajmy dwie stolice, Warszawę i Londyn, jako miasta leżące w centrum gęsto zaludnionych części swoich krajów. Taka "konfrontacja" będzie zatem miarodajna.
Temperatura
Porażka z Wielką Brytanią na całej linii. Owszem, lato jest u nas nieco cieplejsze, bo średnia maksymalna temperatura lipca w Warszawie to 23,8 stopnia, w Londynie o 0,6 stopnia niższa. Mamy też nieco cieplejsze maje i zupełnie minimalnie czerwce oraz sierpnie. We wszystkich pozostałych miesiącach już jednak przegrywamy.
Średnia roczna maksymalna dzienna temperatura powietrza w Warszawie to 12 stopni. Dla Londynu ta wartość wynosi 15,6 stopnia. Nocą w stolicy Polski średnio odnotowujemy minimalnie 4 stopnie, nasi brytyjscy "sojusznicy" 7,5. Niestety, należy "odklepać" jak zwykł to czynić Marcin Najman i poprosić o rewanż.
Opady
W tej kategorii czujemy się faworytami i dumnie prężymy muskuły. Znów jednak porażka - słonecznych godzin w Londynie jest 1632, a u nas 1571 w skali roku.
W Warszawie deszczowych dni jest w roku 159, w Londynie zaledwie 109. Jedyne, czym możemy się podratować, to suma opadów w milimetrach. U nas spada 495 mm deszczu rocznie, w stolicy Zjednoczonego Królestwa 591. Oznacza to jedno - kiedy tam pada, to solidnie, a potem przychodzi słońce. U nas dla odmiany często siąpi "od niechcenia".
Wilgotność powietrza
Generalnie im niższa, tym lepiej. Średnia wilgotność w Warszawie to 80 proc., a w Londynie 77 proc. Niestety, znów przegrana, może nie nokaut, ale na punkty.
Podsumowując...
Nie mamy szczęścia do pogody i próbujemy często, świadomie lub nie, szukać gorszych od siebie. W Wielkiej Brytanii takowych nie znajdziemy. Niestety, mit o "angielskiej pogodzie" niniejszym zostaje obalony. Widząc chmury i opady mówmy raczej o "polskiej pogodzie".
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">