Służby migracyjne: 21 tys. wniosków z Krymu o obywatelstwo Rosji
Rosyjska Federalna Służba Migracyjna (FMS) otrzymała od mieszkańców Krymu 21 tys. wniosków o otrzymanie paszportu rosyjskiego - powiadomił w poniedziałek szef FMS Konstantin Romodanowski. Należący do Ukrainy Krym został zaanektowany siłą przez Rosję.
- Otrzymaliśmy od 17 marca 21 tys. wniosków, przygotowaliśmy 5,5 tys. paszportów - powiedział Romodanowski. Dotąd, jak dodał, nie było informacji o odmowie obywatelstwa rosyjskiego.
- Chętnych do otrzymania dokumentów jest bardzo wielu, oczywiście tworzą się kolejki. Ludzie chcą dostać dokumenty najszybciej, jak to możliwe - relacjonował wiceszef FMS Siergiej Kalużny. Wyjaśnił, że obywatele Ukrainy mieszkający na Krymie, którzy nie chcą otrzymać obywatelstwa rosyjskiego, muszą o tym powiadomić FMS w ciągu miesiąca.
- Zgodnie z (...) traktatem o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej osoby będące obywatelami Ukrainy i bezpaństwowcy mieszkający na Krymie i w Sewastopolu są uznawani za obywateli FR. Wyjątkiem są ci, którzy w ciągu miesiąca zgłoszą, że chcą zachować dla siebie i swych dzieci obywatelstwo Ukrainy lub pozostać bez obywatelstwa - powiedział Kalużny.
Takie osoby będą musiały uzyskać zezwolenie na pobyt. Jeśli jednak ktoś nie zwróci się do FMS w ciągu miesiąca, automatycznie staje się obywatelem FR.
FMS spodziewa się, że w ciągu trzech miesięcy wyda rosyjskie paszporty wszystkim wnioskującym o nowe obywatelstwo mieszkańcom Krymu - dodał Kalużny. W maju i czerwcu FMS otworzy na Krymie swoje oddziały, jednak już teraz wnioski przyjmowane są w 19 punktach na półwyspie.
Romodanowski poinformował z kolei, że obecnie na terytorium Federacji Rosyjskiej znajduje się ok. 1,7 mln obywateli Ukrainy. W zeszłym roku wjechało do Rosji 3,3 mln Ukraińców, z czego według ocen strony rosyjskiej ok. 2,9 mln przyjechało do pracy.
Liczba ludności Krymu to około 2 mln.