Słowianie wprowadzą się nad Wartę
Warunki życia średniowiecznych mieszkańców Lądu nad Wartą niedaleko Słupcy (Wielkopolskie) będzie można poznać podczas rozpoczynającego się tam w sobotę I Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. Tematem przewodnim dwudniowej imprezy jest budowanie grodu.
24.06.2005 | aktual.: 24.06.2005 18:04
Ląd nad Wartą odegrał wielką rolę jako jeden z ośrodków kształtowania się państwa piastowskiego i rozwoju kultury cysterskiej w Polsce. Pokażemy, jak Słowianie budowali grody - powiedziała Henryka Mizerska ze Starostwa Powiatowego w Słupcy, będącego głównym organizatorem Festiwalu.
Wśród różnych imprez widzowie będą mogli obserwować pracę średniowiecznych rzemieślników. W sobotę po południu do Lądu przybędzie herold, który obwieści decyzję księcia Mieszka Starego o sprowadzeniu cystersów do tej miejscowości. Ich zainscenizowane przybycie zaplanowano na wieczór.
Podczas zwiedzania pocysterskiego zespołu klasztornego w Lądzie będzie można dowiedzieć się nie tylko, jak wyglądało życie w średniowiecznym klasztorze, ale i poznać pracę w skryptorium, gesty i znaki, którymi porozumiewali się zakonnicy. Pokazana zostanie też praca kamieniarza i witrażysty oraz wyrób papieru i działanie prasy Gutenberga.
W trakcie obu festiwalowych dni w klasztorze będą się odbywały wykłady popularnonaukowe, w parku podworskim zaprezentują się w turnieju wojowie. Zaplanowano też m.in. wesele słowiańskie i turniej szachowy, który poprzedzi pokaz gry w szachy według średniowiecznych zasad, przygotowany przez pracowników Muzeum Archeologicznego z Poznania, współorganizatora imprezy.
Festiwal, w którym nie zabraknie koncertów, wystaw, konkursów i zabaw, zakończy w niedzielę, późnym południem, msza święta celebrowana przez ojców cystersów z Wąchocka i księży salezjanów z Lądu, w intencji fundatorów i dobroczyńców lądzkiego klasztoru, a także dawnych i obecnych mieszkańców tej miejscowości.