Trwa ładowanie...
d3me62o

Słowenia: szczyt państw Europy Środkowej

Prezydent Kwaśniewski w Słowenii (PAP/Jacek Bednarczyk)
Integracja europejska, NATO i współpraca regionalna to główne tematy odbywającego się w Słowenii szczytu prezydentów kilkunastu państw Europy Środkowej. Polskę reprezentuje prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Share
d3me62o

Spotkanie prezydentów, dotyczące integracji kontynentu i osiągnięć transformacji w państwach regionu, rozpoczęło się w piątek po południu. W sobotę prezydenci mają przyjąć wspólną deklarację.

Aleksander Kwaśniewski powiedział dziennikarzom, że przywódcy państw rozmawiali o sprawach Europy i regionu, oraz o tym co udało się osiągnąć w ciągu 9 lat od pierwszego szczytu prezydentów Europy Środkowej w 1993 r.

Oceniamy, że najważniejsze cele udało się osiągnąć, albo jesteśmy blisko ich osiągnięcia, jak rozszerzenie NATO, UE, dobra współpraca regionalna, zakończenie konfliktu na Bałkanach - dodał.

Polski prezydent zaznaczył, że pojawiły się nowe wyzwania wynikające ze zmniejszonego entuzjazmu w Europie wobec państw, które wchodzą do starych i uznanych struktur. Wszystkie fale nacjonalizmu, ksenofobii to wyzwania, przed jakimi stoimy - ocenił.

d3me62o

Kwaśniewski zapowiedział, że prezydenci kilkunastu państw Europy Środkowej mają przyjąć wspólną deklarację. Dodał, że będzie to dokument przygotowany przez gospodarza - prezydenta Słowenii Milana Kuczana. Dokument jest refleksją nad tym, co udało nam się zrobić przez ostatnich wiele lat i wypowiedzią wobec zagrożeń, z puentą - postawieniem akcentu na rozszerzenie UE - powiedział Kwaśniewski. (jask)

d3me62o

Podziel się opinią

Share
d3me62o
d3me62o
Więcej tematów