Trwa ładowanie...

Słowacja wyłamuje się z porozumienia ws. uchodźców

Szef frakcji socjalistów w PE zaproponował zawieszenie SMER-SD premiera Słowacji Roberta Fico w prawach partii członkowskiej Europejskich Socjalistów. Liberałowie w PE chcą wszczęcia wobec Węgier procedury, która może ograniczyć prawa tego kraju w UE.
Share
Słowacja wyłamuje się z porozumienia ws. uchodźców
Źródło: AFP, Fot: Kenzo Tribouillard
d2768w7

Zarówno Węgry, jak i Słowacja zagłosowały przeciw rozmieszczeniu w UE 120 tysięcy uchodźców według obowiązkowych kwot. Fico zapowiedział, że jego kraj nie zastosuje się do decyzji, podjętej przez szefów MSZ państw UE. Węgrzy z kolei są mocno krytykowani za przepisy antyimigracyjne i brutalne działania policji wobec uchodźców.

- Odnotowywaliśmy łamanie fundamentalnych praw europejskich, reguł prawa i podstawowych praw demokratycznych we wszystkich krajach członkowskich, ale jeden łamał te zasady dramatycznie i w bardzo poważny sposób przez wiele lat - mówiła w Brukseli wiceszefowa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w Parlamencie Europejskim Sophie in 't Veld.

Jak wskazała europosłanka, jej grupa jest zdania, że wobec Węgier należy wszcząć postępowanie oparte na artykule 7. traktatu o UE, prowadzące do zawieszenia praw państwa członkowskiego, w tym prawa do głosowania w Radzie UE. In 't Veld podkreślała, że działania Budapesztu wobec uchodźców są całkowicie sprzeczne z wartościami UE.

d2768w7

Liberałowie przyznali, że największa frakcja w PE, czyli Europejska Partia Ludowa (do której należy Fidesz premiera Viktora Orbana), nie ma zamiaru podejmować tej inicjatywy, ale rozmów na ten temat nie wykluczają socjaliści.

Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów sama ma jednak problem z zachowaniem się słowackiego SMER-SD i jego lidera, Fico. Premier Słowacji jeszcze przed wtorkową decyzją dotyczącą podziału 120 tys. uchodźców, mówił że jego kraj się do niej nie zastosuje i przyjmie ewentualnie tylko chrześcijan.

Szef socjalistów Gianni Pittella podkreślił w oświadczeniu, że takie stwierdzenia Fico, jak: "Słowacja jest tylko dla Słowaków, nie dla mniejszości" czy "Masowa migracja muzułmanów, którzy chcą budować meczety w Europie nie będzie tolerowana", zawstydziły całą partię. Dlatego Pitella wystąpił z wnioskiem o zawieszenie partii Fico w prawach członka europejskich socjalistów.

- Stały brak woli, by wykazać odpowiedzialność i solidarność w ramach kryzysu uchodźczego stoi w sprzeczności z naszymi wartościami - podkreślił Pittella.

d2768w7

Podziel się opinią

Share
d2768w7
d2768w7
Więcej tematów