Trwa ładowanie...
d4fjxvy
środowisko
09-08-2007 10:13

Słoniom karłowatym na Borneo grozi wyginięcie

Wyrąb lasów i utrata naturalnych
siedlisk grozi wyginięciem populacji słoni karłowatych na
indonezyjskiej wyspie Borneo - ostrzega na swojej
stronie internetowej organizacja ochrony środowiska WWF.

d4fjxvy
d4fjxvy

Słonie karłowate, które występują wyłącznie na tej wyspie, żyją w nizinnych lasach i w dolinach rzek. Niestety są to także tereny najchętniej wykorzystywane przez ludzi pod plantacje i zabudowę. Również wyrąb lasów jest najintensywniejszy właśnie na tych obszarach, bo wiąże się z najniższymi kosztami.

Z analizy danych satelitarnych wynika, że na Borneo żyje obecnie zaledwie 1000 słoni karłowatych, podczas gdy jeszcze niedawno ich liczba wynosiła 1600.

W 2003 roku WWF uznała słonie karłowate za nowy podgatunek słonia indyjskiego. Wiadomo o nich bardzo niewiele, z wyjątkiem tego, że są mniejsze, bardziej krępe i łagodniejsze niż inne słonie indyjskie, które mierzą około trzech metrów w kłębie.

Słonie karłowate występują wyłącznie na północno-wschodnim cyplu Borneo, gdzie - według WWF - w ciągu ostatnich 40 lat wycięto 40 proc. lasów.

d4fjxvy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fjxvy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj