Słońce zniknęło
W Polsce około południa mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. W niektóryh regionach kraju obserwację utrudniało niestety zachmurzenie. Pełne zaćmienie mogli oglądać mieszkańcy atlantyckiego wybrzeża Brazylii, Afryki od Ghany po Egipt, Turcji, Kaukazu i Kazachstanu.
29.03.2006 | aktual.: 29.03.2006 17:19
Zobacz także:
Większość osób do obserwacji zaćmienia wykorzystywało specjalne urządzenia, teleskopy i filtry, które pozwalają dokładniej zobaczyć to zjawisko. Na słońcu pojawiły się plamki - mówili obserwatorzy zebrani na tarasie Centrum Astronomicznego w Warszawie.
W stolicy początek zaćmienia miał miejsce o godzinie 11.54, a całe zjawisko zakończyło się o 14.00. Maksymalna faza zaćmienia wyniosła w Warszawie 53%, co oznacza, że w 53% Słońce zostało zakryte przez tarczę Księżyca.
Przez kilka minut pełne zaćmienie mogli obserwować mieszkańcy pasa Ziemi ciągnącego się od brazylijskiego wybrzeża Atlantyku i dalej, po przejściu przez ocean, na kontynencie afrykańskim w Zatoce Gwinejskiej, Ghanie, Togo, Beninie, Nigerii, Nigrze, Czadzie, we wschodniej Libii oraz północno-zachodnim Egipcie. Następnie pas ten wejdzie na Morze Śródziemne i wkroczy do Turcji. Potem dojdzie do Morza Czarnego i przez góry Kaukazu zakończy się w Kazachstanie.
Częściowe zaćmienie widoczne było ze znacznie szerszego obszaru Ziemi - ogromnej części Atlantyku, całej Europy, północnej i środkowej Afryki oraz zachodniej części Azji.
Chęć oglądania całkowitego zaćmienia Słońca przyciąga rzesze turystów-obserwatorów. Profesjonalni astronomowie oraz amatorzy wyjechali np. do Libii, gdzie całkowite zaćmienie potrwa około siedmiu minut.
Z tej okazji władze Libii wydały tysiące wiz turystycznych, zwykle bardzo trudno osiągalnych dla turystów z Zachodu (nie dostali ich tylko mieszkańcy Izraela). Libijski rząd kazał też wznieść na pustyni miasteczka namiotowe, które mogą przyjąć nawet siedem tysięcy mieszkańców.
Kolejne całkowite zaćmienie Słońca przypadnie na sierpień 2008 r. Będzie je widać z pasma Ziemi biegnącego wzdłuż Ameryki Północnej, Europy i Azji.
Na kolejne zaćmienie widoczne w Polsce i o tak dużej fazie przyjdzie nam poczekać aż do 4 stycznia 2011 r.