Słońce świeci z mniejszą siłą. Czy będzie mała epoka lodowcowa?

Według raportu NASA, po raz ostatni Słońce było tak spokojne 300-350 lat temu. Wtedy niska aktywność Słońca w połączeniu z dużą aktywnością wulkanów dała efekt w postaci ochłodzenia klimatu. Takie zjawisko nazywano "małą epoką lodowcową".

Słońce świeci z mniejszą siłą. Czy będzie mała epoka lodowcowa?
Źródło zdjęć: © fotoblogia
Łukasz Witczyk

20.05.2020 14:30

Słońce. Mała epoka lodowcowa

Słońce to stała siła utrzymująca planety na orbicie. Jednocześnie dostarcza Ziemi odpowiednią ilość światła i ciepła do życia. Rządzi także codziennymi harmonogramami ludzi na całym świecie. Choć z naszej perspektywy nie widać zmian na Słońcu, to ono samo - jako gwiazda układu słonecznego - jest bardzo dynamiczne.

Jak poinformowała NASA, obecnie Słońce przechodzi w mniej aktywną fazę. Po raz ostatni do takiej sytuacji doszło 300-350 lat temu, co zapoczątkowało okres tzw. małej epoki lodowcowej. Temperatury były średnio o 1 stopień Celsjusza mniejsze niż wcześniej.* Obecna faza nazywana jest "minimum słonecznym"*. Zmiany cyklu na Słońcu dzieją się co około 11 lat.

Słońce. Czy będzie mała epoka lodowcowa?

Obecnie Słońce uwalnia mniej energii i przez to pojawia się mniej plam na jego powierzchni. Według NASA, to wielkie solarne minimum i po raz ostatni tak niska aktywność gwiazdy była w latach 1650-1715. Jak informuje CNN, obecna sytuacja nie ma potencjału, by wywołać kolejną małą epokę lodowcową.

Powodem tego są zmiany klimatu wywołane przez człowieka. "Ocieplenie klimatu spowodowane emisją gazów cieplarnianych ze spalonych paliw kopalnych dają sześciokrotnie silniejszy efekt niż ochłodzenie wynikłe z trwającego okresu niskiej aktywności Słońca" - czytamy w raporcie NASA. Agencja kosmiczna dodała, że gdyby taki okres trwał nawet sto lat, to globalna temperatura nadal by rosła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)