ŚwiatSłońce sparaliżuje Ziemię? Naukowcy zabrali głos

Słońce sparaliżuje Ziemię? Naukowcy zabrali głos

Czy burza słoneczna wkrótce znajdzie się nad Ziemią? To pytanie od tygodnia zadaje sobie wiele osób po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiła się taka informacja. Do doniesień o burzy słonecznej postanowili odnieść się naukowcy.

Burza słoneczna uderzy w Ziemię? Naukowcy komentują
Burza słoneczna uderzy w Ziemię? Naukowcy komentują
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. BKO

16.07.2021 13:01

Pierwsze doniesienia o tym, że burza słoneczna zbliża się do Ziemi i może wywołać poważne problemy, pojawiły się we wtorek 13 lipca.

Burza słoneczna nad Ziemią? Przerażające doniesienia

Według informacji publikowanych w mediach społecznościowych burza solarna miała zbliżać się do nas z prędkością 1,6 miliona kilometrów na godzinę, a to oznacza, że jeszcze w tym tygodniu miała pojawić się nad Ziemią.

Gdyby burza słoneczna rzeczywiście miała przetoczyć się nad Ziemią, zagrożone byłyby satelity na naszej orbicie, które w wyniku burzy solarnej mogłyby ulec zniszczeniu i wywołać problemy z siecią telekomunikacyjną, nawigacją, a nawet utrudnienia w dostawach prądu.

Temat jest poważny, więc do doniesień o burzy słonecznej postanowili odnieść się naukowcy. Ci jednogłośnie orzekli, że doniesienia w mediach społecznościowych to tylko plotki.

Burza słoneczną nad Ziemią? Naukowcy zabrali głos

Agencja Associated Press skontaktowała się z Billem Murthagiem z Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej. Jak podkreślił badacz, tego typu zjawisko nie wystąpi.

Naukowiec zaznaczył, że 3 lipca miał miejsce najjaśniejszy od czterech lat rozbłysk słoneczny, co mogło być mylnie odebrane jako tworząca się burza słoneczna, która miała rzekomo zmierzać w kierunku Ziemi.

Jak tłumaczy agencja AP, rozbłyski słoneczne mogą trwać od kilkunastu minut do nawet około półtorej godziny. W ciągu 11-letniego cyklu słonecznego takie rozbłyski można zauważyć z Ziemi średnio co 150 lat. Jak podkreślają naukowcy, jesteśmy chronieni przed ich negatywnymi skutkami, a wszystko to dzięki naszej atmosferze oraz polu magnetycznemu Ziemi.

Źródło: Associated Press

Źródło artykułu:WP Wiadomości
burza słonecznaziemianaukowcy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)