ŚwiatŚlimak pomoże skonstruować super-samolot?

Ślimak pomoże skonstruować super-samolot?

Naukowcy poszukujący inspiracji do tworzenia nowych, wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych (m.in. do budowy kadłubów samolotów) bacznie przyglądają się małemu ślimakowi z głębin Oceanu Indyjskiego. Nietypowa budowa skorupy daje mu wyjątkowo pewną ochronę przed drapieżnikami i trudnymi warunkami środowiska - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".

W głębinach Oceanu Indyjskiego, w okolicy usianej kominami hydrotermalnymi (pęknięciami dna, którymi do wód oceanu "tryska" gorąca, zmineralizowana woda i gazy wulkaniczne) żyje ślimak z gatunku Crysomallon squamiferum. Aby tam przeżyć, musi być prawdziwym twardzielem. Obecność kominów hydrotermalnych powoduje bowiem duże wahania temperatur i zakwaszenia wody. Nie brakuje też drapieżników - drapieżnych ślimaków czy krabów, które chwytają szczypcami ślimaki za muszlę i ściskają (nieraz przez kilka dni), aż ją skruszą.

Mimo tak trudnych warunków, C. squamiferum radzi sobie znakomicie.

Badający go naukowcy z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT) doszli do wniosku, że kluczem do sukcesu jest muszla o wyjątkowej, trójwarstwowej budowie. Jej warstwa wewnętrzna jest mocno nasycona wapniem. Środkową tworzy gruba warstwa związków organicznych. Symulacje i eksperymenty wskazują, że to właśnie ona decyduje o wytrzymałości całej skorupki, i że pochłania energię ataku drapieżnika. Możliwe, że organiczna warstwa pomaga również rozpraszać ciepło i niwelować duże wahania temperatury, nieuniknione w pobliżu hydrotermalnych kominów.

Badaczy najbardziej zdziwiła jednak nietypowa, zewnętrzna warstwa muszli, inkrustowana drobinami siarczku żelaza.

Taka trójwarstwowa muszla chroni swojego lokatora o wiele lepiej, niż najczęściej spotykane u innych gatunków muszle dwuwarstwowe - zauważa szefowa projektu, Christine Ortiz z MIT.

Naukowcy są zdania, że dokładna analiza struktury muszli może zainspirować do projektowania konstrukcji narażonych na duże obciążenia oraz wytrzymałych materiałów, wykorzystywanych w wojsku albo transporcie (np. do budowy ciężarówek czy kadłubów samolotów).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)