PolskaŚlepa mammografia

Ślepa mammografia

Co trzeci ośrodek biorący udział w
ogólnopolskim Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi może nie
wykryć nowotworu. Zdjęcia rentgenowskie są nieczytelne - alarmuje
"Gazeta Wyborcza".

Czterem i pół miliona kobiet w wieku 50-69 lat Narodowy Fundusz Zdrowia co dwa lata finansuje mammografię piersi. Tylko w ubiegłym roku przebadano około miliona Polek. Jednak - jak dowiedziała się "GW" - w tym właśnie okresie aż 110 na 317 pracowni mammograficznych wykonujących badania w ramach krajowego programu profilaktyki raka piersi nie przeszło tzw. audytu klinicznego. Informację tę potwierdził gazecie kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego ten program Jerzy Giermek.

Na przykład w Wielkopolsce problem dotyczy 15 ośrodków na 27 biorących udział w programie.

Audyt polegał na ocenie dwóch kompletów zdjęć, które nadsyłały kontrolowane placówki. Zdjęciom przyglądali się doświadczeni radiolodzy powołani przez konsultanta krajowego ds. radiologii i diagnostyki obrazowej prof. Olgierda Rowińskiego. Radiolodzy uznali, że na jednej trzeciej zdjęć obraz jest tak niewyraźny, że trudno na ich podstawie wyciągać jakiekolwiek wnioski. - Zdarzało się nawet, że nie było widać jednej trzeciej piersi - mówi Jerzy Giermek.

"GW" podkreśla, że wyniki kontroli poznał m.in. wielkopolski oddział NFZ, ale na razie nie zamierza nic z nimi robić. Takie przymykanie oczu na efekty kontroli podważa sens prowadzenia programu profilaktycznego - komentuje Dariusz Godlewski, szef Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, który również uczestniczy w programie. Ministerstwo milczy.

Posłanka Beata Malecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia i inicjatorka kampanii zachęcającej kobiety do profilaktyki onkologicznej zapowiada na łamach gazety, że będzie wyjaśniać sprawę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)