Śledztwo ws. raportu WSI do umorzenia?
Postępowanie w sprawie domniemanego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przy tworzeniu raportu z weryfikacji b. Wojskowych Służb Informacyjnych oraz poświadczenia nieprawdy w tym dokumencie zostało przedłużone do 5 stycznia 2014 r. – dowiedział się portal tvp.info.
Jednak śledczy wykonali już większość wytycznych Prokuratury Generalnej i nie wykluczone, że zakończą postępowanie w ciągu kilku tygodni.
– Mogę potwierdzić, że Prokuratura Generalna przedłużyła postępowanie do 5 stycznia. W ciągu tych trzech miesięcy zostanie podjęta decyzja co dalej robić – mówi prok. Waldemar Tyl, wiceszef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, odmawiając dalszych komentarzy na temat sprawy.
Wspomniana przez prokuratora Tyla decyzja to albo umorzenie postępowania, albo skierowanie trzeciego wniosku o uchylenie immunitetu posłowi Antoniemu Macierewiczowi. Pierwsze rozwiązanie od kilku lat forsuje Prokuratura Generalna. Jej zdaniem raport z weryfikacji WSI nie był dokumentem urzędowym, a przewodniczącego komisji Antoniego Macierewicza nie można uznać za funkcjonariusza publicznego.
Odrębnego zdania są stołeczni śledczy, którzy w 2012 r. dwukrotnie próbowali pozbawić posła PiS immunitetu, aby przedstawić mu zarzuty. Prokuratura Generalna, za każdym razem zwracała wnioski „celem uzupełnienia braków”.
Jeszcze w sierpniu śledczy ze stołecznej apelacji zapowiadali podjęcie trzeciej próby uchylenia immunitetu Macierewiczowi. Teraz jednak nie są już tak zdeterminowani. Coraz więcej przesłanek wskazuje, że śledztwo zostanie po prostu umorzone.
W lutym 2007 r. prezydent Lech Kaczyński ujawnił przygotowany przez Antoniego Macierewicza raport z weryfikacji WSI, zarzucający wojskowym specsłużbom łamanie prawa. Na kanwie dokumentu wszczęto kilkanaście śledztw, z których większość została umorzona.
Za to, ponad 20 osób wymienionych z nazwiska w raporcie, wytoczyło MON sprawy o odszkodowanie. Na ich wniosek w październiku 2007 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. „podejrzenia popełnienia przestępstwa przez członków komisji weryfikacyjnej, polegającego na niedopełnieniu ciążących na nich obowiązków rzetelnej weryfikacji prawdziwości danych zebranych w toku postępowania likwidacyjnego WSI i dopuszczenia do zamieszczenia w raporcie nieprawdziwych danych pochodzących z niewiarygodnych źródeł, dotyczących osób fizycznych i podmiotów gospodarczych, co stanowiło działanie na szkodę interesu prywatnego tych osób i podmiotów”.
Wątek działania 23 członków komisji weryfikacyjnej został ostatecznie umorzony przez sąd w sierpniu br. Jak ujawnił wówczas portal tvp.info w uzasadnieniu decyzji Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, znalazło się stwierdzenie, że Antoniego Macierewicza, jako przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej WSI, należy „uznać za osobę zajmującą kierownicze stanowisko w instytucji państwowej”
. Ten sam sąd stwierdził, że „zebrany materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, że w raporcie (dotyczącym likwidacji WSI – przyp. red.) zamieszczono szereg nieprawdziwych informacji”, które „należałoby oceniać pod kątem art. 271 § 1. Przepis ten głosi, że „funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę, co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.