PolskaŚledczy IPN znaleźli masowe groby na terenie dworca PKP

Śledczy IPN znaleźli masowe groby na terenie dworca PKP

Po kilku miesiącach poszukiwań śledczy katowickiego IPN natrafili na ludzkie szczątki na terenie dworca PKP w Częstochowie Stradomiu - dowiedział się serwis tvp.info. Prokuratorzy rozpoczęli poszukiwania, bo podejrzewają, że na tym terenie znajdują się masowe groby ofiar II Wojny Światowej.

- W najbliższym czasie powinno dojść do ekshumacji. Na terenie dworca mogą znajdować się szczątki nawet 2 tysięcy ofiar wojny – opowiada tvp.info prok. Piotr Nalepa z katowickiego pionu śledczego IPN. - To żołnierze września 1939 r, jeńcy z wymiany między Niemcami a Sowietami, Żydzi z transportów do obozów koncentracyjnych, jeńcy rosyjscy, powstańcy warszawscy a nawet ofiary walk ze stycznia 1945 r. Większość tych ludzi umarła w transportach i była chowana tuż przy ówczesnej wojskowej stacji kolejowej – dodaje Nalepa.

Niedawno prokurator razem z archeologami dokonali na terenie stacji odwiertów, które wykazały, że w ziemi są szczątki ludzkie. Badają je teraz patomorfolodzy. – O tym, kto może być pochowany w masowych mogiłach i ile tam może być szczątków wiemy tylko z relacji zmarłego już mieszkańca Częstochowy. Mieszkał w pobliżu dworca i gdy na stacji zatrzymywały się transporty, naziści kazali mu grzebać ciała – dodaje prok. Nalepa.

IPN wszczął śledztwo w sprawie tajemniczych mogił w Częstochowie we wrześniu 2008 r. Instytut powiadomił mieszkaniec miasta, który szukał informacji o losach swojego ojca biorącego udział w Powstaniu Warszawskim. Mężczyzna trafił tak do swojego sąsiada, który opowiedział wstrząsającą historię o grzebaniu zwłok wynoszonych z niemieckich transportów.

– Początkowo podchodziliśmy do tej szokującej relacji bardzo sceptycznie. Nie natrafiliśmy wcześniej na żadną informację o tych mogiłach. Szukaliśmy więc świadków nawet przez ogłoszenia w kościołach. I nic. I dopiero odwierty potwierdziły wstępnie relację świadka – mówi prok. Nalepa.

IPN przygotowuje się do ekshumacji szczątków. Prawdopodobnie Instytut będzie mógł liczyć na pomoc lokalnych władz.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (93)