PolskaSLD za komisją śledczą ds. likwidacji WSI i odwołaniem komisji bankowej

SLD za komisją śledczą ds. likwidacji WSI i odwołaniem komisji bankowej

SLD złożył u marszałka Sejmu
Marka Jurka projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej
do zbadania procesu tworzenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz
Służby Wywiadu Wojskowego.

Według SLD, nowa komisja śledcza miałaby zająć się także oceną rzetelności sprawozdania z działalności Komisji Likwidacyjnej i zabezpieczenia polskich kontyngentów wojskowych funkcjonujących za granicą.

Od 1. października, w miejsce Wojskowych Służby Informacyjnych, formalnie działają Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służba Wywiadu Wojskowego (SWW).

30 września - ostatniego dnia istnienia WSI - Antoni Macierewicz, likwidator WSI, a obecnie szef powstałej Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), ujawnił pierwsze ustalenia tajnego raportu z ich likwidacji.

Macierewicz stwierdził, że w toku dotychczasowego badania 15 lat działań WSI, komisje weryfikacyjna i likwidacyjna WSI wykryły w nich "szereg nieprawidłowości - działania bezprawne wobec świata mediów, świata politycznego, świata gospodarczego".

Ostateczny raport komisji likwidacyjnej ma powstać do 30 października.

SLD jednocześnie chce odwołania komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego. Projekt uchwały w tej sprawie złożyła w poniedziałek do marszałka.

We wrześniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu o powołaniu komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego jest niezgodna z Konstytucją. Trybunał uznał, że komisja może działać nadal, po wykluczeniu zakwestionowanych przepisów. Do Sejmu należy decyzja, czy podejmie nową uchwałę, czy znowelizuje obecną.

Trybunał podzielił zastrzeżenia grupy posłów PO, którzy zaskarżyli zbyt szeroki i nieokreślony zakres działań komisji, obejmujący całość przekształceń systemu bankowego w latach 1989- 2006 i ramy czasowe badań.

W ocenie SLD, dotychczasowy materiał zgromadzony został przez komisję w zakresie nielegalnym. Z tego powodu, według Sojuszu, uzasadnione jest odwołanie dotychczasowej komisji śledczej i ewentualne powołanie nowej komisji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)