SLD wraca do korzeni lewicowości
Powrót do korzeni lewicowości zapowiedział
podczas wizyty we Wrocławiu wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy
Demokratycznej Wiesław Szczepański. Jego zdaniem kampania
wyborcza ma odbudować wizerunek partii.
Musimy wrócić do korzeni. Chcemy zmienić oblicze tej partii, która po 4 latach rządzenia, mimo że spowodowała wiele dobrego, to popełniła też błędy, dzięki którym jesteśmy teraz nisko w sondażach - powiedział dziennikarzom Szczepański.
Drugi z obecnych we Wrocławiu wiceprzewodniczących SLD Andrzej Jaeschke zaznaczył, że to jest pierwsza regionalna wizyta przedstawicieli nowych władz partii. Chcemy się zaprezentować, bo jesteśmy nowi w kierownictwie Sojuszu, chcemy opowiedzieć o naszej filozofii partii - powiedział polityk.
Szef SLD na Dolnym Śląsku, poseł Janusz Krasoń, powiedział, że zmiany w wizerunku formacji w regionie już się zaczęły. Mamy najmłodszą listę w kraju, aż sześć osób ma mniej niż 30 lat, mamy największy odsetek kobiet. Poprowadzimy kampanię bez zadęcia, opartą na spotkaniach i rozmowach z ludźmi, nie zarzucimy miasta plakatami, choć w końcówce kampanii przyjdzie czas na bardziej widowiskowe wydarzenia - oświadczył Krasoń.
Dolnośląski Sojusz przeżywał kryzys związany m.in. ze sprawą posła Jana Chaładaja, który głosował w Sejmie "na cztery ręce", oraz z oskarżeniem innego parlamentarzysty Ryszrda Maraszka o działanie na szkodę banku, którym kierował. Obu posłów usunięto z partii.
Z kolei rok temu do władz miejskich SLD we Wrocławiu wybrano Henryka Krajewskiego, który opowiadał prasie, że jest "dumny z tego, że przywracał ład i porządek" w latach 80. jako oficer ZOMO. Złożył on wkrótce potem rezygnację z funkcji. W czerwcu tego roku wrócił jednak do zarządu partii w mieście.