PolskaSLD: ustawy o CBA i likwidacji WSI - do Trybunału

SLD: ustawy o CBA i likwidacji WSI - do Trybunału

Szef klubu SLD Jerzy Szmajdziński
poinformował, że Sojusz zaskarży do Trybunału
Konstytucyjnego ustawę o Centralnym Biurze Antykorucyjnym oraz
ustawy likwidujące WSI i powołujące służby wojskowego wywiadu i
wojskowego kontrwywiadu.

Wnioski do Trybunału Konstytucyjnego są przygotowywane- powiedziała posłanka SLD Katarzyna Piekarska.

Chodzi o trzy ustawy, których projekty wniósł sam prezydent. Zakładają one, że Wojskowe Służby Informacyjne przestaną istnieć 30 września tego roku, a 1 października zaczną działać Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz Służba Wywiadu Wojskowego (SWW). W ubiegłym tygodniu parlament zakończył prace nad tymi ustawami, podpisał je już także prezydent Lech Kaczyński.

SKW i SWW będą służbami cywilnymi, które tylko podczas wojny, lub w razie mobilizacji, wejdą w skład Sił Zbrojnych. Zgodnie z ustawami premier, na wniosek ministra obrony i po zasięgnięciu opinii prezydenta, powoła pełnomocników ds. organizacji SKW i SWW. Samodzielnie minister obrony powoła komisję ds. likwidacji WSI i wyznaczy jej przewodniczącego.

Szefów nowych służb, na wniosek ministra obrony narodowej będzie powoływał i odwoływał premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, rządowego kolegium ds. służb specjalnych oraz sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Na kierownicze stanowiska w SKW i SWW można powołać osoby nie będące żołnierzami zawodowymi i funkcjonariuszami innych służb. Nie może to jednak być osoba, która pracowała, służyła albo była tajnym współpracownikiem służb specjalnych PRL lub dyspozycyjnym sędzią z czasów PRL.

Na podpis prezydenta czeka ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

CBA będzie nową służbą specjalną państwa. Ma kontrolować przestrzeganie przepisów antykorupcyjnych - sprawdzać oświadczenia majątkowe i przestrzeganie zakazu łączenia funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Ma też sprawdzać m.in. procedury prywatyzacyjne i komercjalizacyjne, a także związane ze wspieraniem finansowym przedsiębiorstw, udzielaniem zamówień publicznych, przydzielaniem koncesji, zezwoleń i zwolnień podatkowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)