SLD przeciw projektowi ustawy o świadczeniach dla ofiar wojny
Klub SLD jest przeciwny poselskiemu projektowi ustawy o świadczeniach dla cywilnych ofiar wojny. Według posłów Sojuszu projekt ogranicza krąg osób uprawnionych do takich świadczeń.
Ofiarami wojny w rozumieniu ustawy mieliby być obywatele polscy, posiadający stałe zamieszkanie w Rzeczypospolitej Polskiej, którzy doznali "naruszenia sprawności organizmu powodującego całkowitą i trwałą niezdolność do pracy na skutek działań wojennych w latach 1939-47, nie wchodząc w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych i ruchu oporu".
Według projektu ustawy świadczenia przysługiwałyby też tym osobom, które doznały trwałego kalectwa na skutek eksplozji niewybuchów pozostałych z okresu wojny 1939-45 na terytorium RP, jeżeli zdarzenie takie miało miejsce nie później niż do 15 listopada 1956 r., zaś całkowita i trwała niezdolność do pracy została stwierdzona w ciągu 2 lat.
Ewa Tomaszewska (AWS) - sprawozdawca projektu - podkreśliła, że ustawa nie ma charakteru odszkodowawczego. Dodała, że ustawa dotyczy osób okaleczonych, cierpiących od wielu lat, które nie miały możliwości wypracowania renty.
Od 1 stycznia 2002 r. świadczenie dla cywilnych ofiar wojny wypłacane byłoby w wysokości połowy najniższej miesięcznej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Pieniądze należałyby się niezależnie od tego, czy dana osoba ma prawo do emerytury lub renty, czy też nie.
Pieniądze wypłacałby ZUS ze środków Skarbu Państwa. Świadczenie byłoby waloryzowane zgodnie z zasadami dotyczącymi emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. (an)