PolskaSLD proponuje referendum ws. elektrowni atomowej

SLD proponuje referendum ws. elektrowni atomowej

Czy wyraża Pani/Pan zgodę na zbudowanie elektrowni atomowej w Polsce - takie pytanie politycy SLD chcieliby zadać Polakom w referendum. Klub Sojuszu przedstawił projekt uchwały w tej sprawie.

15.06.2011 | aktual.: 15.06.2011 14:39

"Zarówno podjęcie decyzji o budowie elektrowni atomowej, jak też o zaniechaniu tej inwestycji, wpłynie w zasadniczy sposób na losy obecnego i przyszłych pokoleń Polaków, w tym zwłaszcza na stan gospodarki i środowiska naturalnego, a więc na jakość życia w kraju" - argumentują w uzasadnieniu politycy Sojuszu.

Zgodnie z konstytucją, w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe. Referendum takie ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, lub prezydent za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Referendum - w ocenie SLD - stworzyłoby warunki "dla ogólnonarodowej debaty, w której zostaną przedstawione korzyści i zagrożenia związane z programem energetyki jądrowej, a także konsekwencje zaniechania tego programu".

Również szef SLD Grzegorz Napieralski na konferencji w sejmie zatytułowanej "Energetyka w gospodarce - gospodarka w energetyce" podkreślał, że decyzja w sprawie energetyki jądrowej "będzie skutkowała nie na najbliższe cztery lata, ale na lat 20, 50, a nawet 100".

- Ważne jest, aby decyzja, którą podejmiemy w polskim parlamencie (...) była podjęta z pełną wiedzą i z przeświadczeniem, że wysłuchaliśmy wszystkich stron w tej dyskusji - mówił Napieralski. Jego zdaniem, trzeba zadać sobie pytanie, czy damy sobie radę bez energetyki jądrowej, czy jest dla niej alternatywa, "zapewniająca dostateczną ilość energii".

- Czy korzystne dla gospodarki, bezpieczne oraz realne jest szukanie przyszłości w budowaniu energetyki rozproszonej, opartej o małe elektrownie i elektrociepłownie, zasilane paliwami dostępnymi w kraju - pytał Napieralski.

Stwierdził, że nikt z Polakami nie rozmawia, nie przekonuje, nie informuje w sprawie energetyki jądrowej.
- Musimy sobie przedstawić argumenty, która droga dla Polski jest dobra, i która będzie rozwijała naszą gospodarkę - dodał.

Szef SLD rozważał, "czy dzisiaj poszukiwanie tylko jednego rozwiązania, czyli energetyka atomowa i wyłożenie miliardów złotych na ten jeden projekt, czy te pieniądze będą dobrze skonsumowane i dadzą nam efekt na przyszłe lata, czy też szukać innych rozwiązać, a pieniądze przeznaczyć na badania, które pozwolą unowocześnić gospodarkę, czy szukać rozwiązań w tzw. rozproszonej energetyce, by społeczności lokalne w tym uczestniczyły".

Polska planuje wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych o mocy 3000 MW każda. Pierwszy blok miałby ruszyć w 2020 r. Inwestorem ma być Polska Grupa Energetyczna (PGE)
, która planuje, że w obu siłowniach wykorzystano by taką samą technologię. Koszty budowy tych elektrowni oraz towarzyszących im inwestycji w rynek energii rząd szacuje na 100 mld zł.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)