Trwa ładowanie...
d1ur7d3
20-06-2005 12:30

SLD i PO widzą tylko duży biznes

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Gospodarki,
głosami posłów SLD i PO, odrzuciła projekt ustawy o tzw.
klastrach, czyli grupach przedsiębiorstw rodzinnych. O skutkach
tej decyzji "Nasz Dziennik" rozmawiał z posłanką Haliną Murias
(LPR).

d1ur7d3
d1ur7d3

Według niej polskim rolnikom i przedsiębiorcom wcale się nie poprawia. Sytuacja z miesiąca na miesiąc się pogarsza. Dopłaty unijne nie rekompensują rolnikom wzrostu kosztów produkcji. Polityka państwa, która jest związana z Unią Europejską, nie jest ukierunkowana na rozwój polskiego rolnictwa i polskiej przedsiębiorczości.

Dlatego też ważne jest - twierdzi rozmówczyni gazety - aby rolnicy i przedsiębiorcy mobilizowali się do wspólnego działania w celu wzmacniania swojej pozycji na rynku. Jako silniejsi w większym stopniu mogliby się przeciwstawiać dużym, zagranicznym sieciom handlowym, wychodząc do klientów ze swoimi towarami. Ustawa o klastrach przyspieszyłaby ten proces poprzez rozwój grup przedsiębiorstw rodzinnych.

Zdaniem posłanki Murias jakiekolwiek argumenty, że posiadamy wystarczającą ilość form działalności gospodarczej, nie są prawdziwe. To są formy dla dużych i silnych. Nie wszyscy mają możliwości, by w tym trudnym okresie transformacji gospodarczej z nich skorzystać. Potrzebna jest ustawa dla słabszych, po pierwsze dlatego, że nie mogą wchodzić w wymienione formy, a po drugie - trzeba pamiętać, że nasi rolnicy i przedsiębiorcy nie mają takiego doświadczenia w zakresie przedsiębiorczości jak rolnicy i przedsiębiorcy w państwach zachodnich, gdzie przez całe lata spokojnie rozwijały się przedsiębiorstwa rodzinne.

Odrzucenie ustawy to odrzucenie jednego z mechanizmów, dającego szansę na poprawę sytuacji polskiego rolnika i przedsiębiorcy, twierdzi posłanka LPR. (PAP)

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj