PolskaŚląska Biblioteka Cyfrowa w Europeanie

Śląska Biblioteka Cyfrowa w Europeanie

Od grudnia zasoby Śląskiej Biblioteki Cyfrowej są widoczne i dostępne poprzez Europejską Bibliotekę Cyfrową - Europeanę. W ten sposób regionalna historia oraz dokonania śląskiej kultury i nauki znalazły się w jednym z najpopularniejszych serwisów Europy.

Śląska Biblioteka Cyfrowa w Europeanie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W Europeanie dostępnych jest ponad 14,5 tys. dokumentów ze Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, z czego ponad 12,7 tys. to materiały tekstowe, a niespełna 1,8 tys. - obrazy.

- Ich liczba będzie się powiększać wraz z postępem digitalizacji w instytucjach, tworzących Śląską Bibliotekę Cyfrową - zapewnia Aneta Satława z Biblioteki Śląskiej w Katowicach, która była wśród inicjatorów stworzenia i udostępnienia cyfrowego zbioru.

Śląska Biblioteka Cyfrowa (ŚBC) powstała w 2006 roku w Katowicach dzięki porozumieniu uczestników i założycieli: Biblioteki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego. Obejmuje cyfrowe publikacje prezentujące piśmiennictwo, do którego dostęp jest ograniczony ze względu na jego zabytkową wartość.

W swojej kolekcji Biblioteka prezentuje dziedzictwo kulturowe Śląska, narodowe, europejskie i światowe dziedzictwo zgromadzone na Śląsku, publikacje regionalne, piśmiennictwo naukowe oraz materiały dydaktyczne. Kolekcje specjalne to m.in. publikacje dotyczące Kresów Wschodnich II RP (szczególnie Lwowa), judaika, masonika oraz publikacje bibliofilskie.

Śląska Biblioteka Cyfrowa ma charakter otwarty i mogą przystępować do niej instytucje sfery kultury, nauki i edukacji, które utożsamiają się z celami jej działania. Obecnie zasób współtworzą 43 instytucje: biblioteki i wydawnictwa publicznych i prywatnych uczelni, biblioteki publiczne i inne instytucje kultury.

Biblioteka Śląska w Katowicach przygotowuje także, dzięki unijnej dotacji, wart 7,2 mln zł projekt skopiowania do zasobów internetowych swoich 27 tysięcy najcenniejszych zabytkowych publikacji. Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych ma uzupełnić Śląską Bibliotekę Cyfrową.

Duża część tych zbiorów dotyczy Śląska - do projektu wytypowano m.in. 55 inkunabułów, 500 starych druków, 30 rękopisów, 350 egzemplarzy z Biblioteki Teatru Lwowskiego, 634 grafiki, 607 jednostek kartograficznych, 1270 przedwojennych fotografii, 1000 pocztówek, 343 druki ulotne oraz 22 182 numery 17 różnych tytułów dawnej śląskiej prasy.

ŚBC posiada forum, umożliwiające pracownikom współtworzących ją instytucji oraz czytelnikom komunikację i wzajemną pomoc - techniczną i merytoryczną. Wykorzystuje oprogramowanie dLibra - rozpowszechnione w kilkudziesięciu bibliotekach cyfrowych, zrzeszonych w Federacji Bibliotek Cyfrowych, a udostępniających łącznie w sieci ponad 260 tys. publikacji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)