Trwa ładowanie...
d1q96x0

Trybunał w Strasburgu: czy Ślązacy to mniejszość narodowa?

Czwartkowa rozprawa w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie skargi złożonej przeciwko Polsce przez trzech mieszkańców Śląska przekształciła się w debatę o tym, czy istnieje mniejszość narodowa Ślązaków.

d1q96x0
d1q96x0

Jerzy Gorzelik, Erwin Sowa oraz Rudolf Kołodziejczyk zarzucają polskim sądom, że - odmawiając zarejestrowania stowarzyszenia o nazwie Związek Ludności Narodowości Śląskiej - naruszyły europejską konwencję, gwarantującą prawo do wolności stowarzyszania się.

Odmawiając rejestracji stowarzyszenia, polskie sądy Apelacyjny i Najwyższy poparły argumentację wojewody katowickiego, który wyraził przekonanie, że rejestracja stanowiłaby formalne uznanie i usankcjonowanie istnienia śląskiej mniejszości narodowej.

Ślązacy nigdy nie mieli, nie mają i nie chcą mieć własnego państwa; przynależą i chcą przynależeć do państwa polskiego. Jednak mają pełne prawo do swobodnego korzystania do wolności stowarzyszania się - mówił w trakcie rozprawy reprezentujący skarżących mec. Sławomir Waliduda. Oskarżył on polskie władze o odwlekanie wprowadzenia przepisów prawnych, które jasno określałyby kryteria, kogo uważa się za mniejszość. Podkreślał, że obecne władze interpretują przepisy dowolnie, mając na uwadze tylko własny interes.

Pełnomocnik RP prof. Krzysztof Drzewicki podkreślił, że rząd polski chce, by sprawa była rozpatrywana w czysto prawnym kontekście. Dowodził, że odmowa zarejestrowania związku była uzasadniona potrzebą ochrony praw mniejszości narodowych, które jako jedyne są uprawnione do korzystania z przywilejów.

d1q96x0

Przedstawiciele polskich władz zgodnie twierdzili, że rejestracja stowarzyszenia stanowiłaby formalne uznanie i usankcjonowanie grupy etnicznej jako mniejszości narodowej. Dałoby to jej możliwość korzystania z przywilejów, które gwarantuje mniejszościom ordynacja wyborcza, to jest zwolnienia z 5-procentowego progu poparcia w wyborach. Uznanie Ślązaków spowodowałoby także roszczenia innych grup etnicznych, na przykład górali lub Kaszubów, którzy także mogliby otrzymać podobny status.

Na rozprawę przybyła do Strasburga grupa Ślązaków z Polski i Niemiec. Ostateczną decyzję Trybunał podejmie za kilka miesięcy. (kar, mag, as)

Podyskutuj o tym na naszym czacie dnia

d1q96x0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q96x0
Więcej tematów