Sosnowiec. Odnowią zapomniane i zaniedbane pomniki na cmentarzu czterech wyznań

W mieście powstało nowe stowarzyszenie „Ku Pamięci”. Za cel stawia sobie ocalenie od zapomnienia najpiękniejszych nagrobków na sosnowieckich nekropoliach

Na sosnowieckich nekropoliach jest mnóstwo pięknych, ale zaniedbanych nagrobków.
Na sosnowieckich nekropoliach jest mnóstwo pięknych, ale zaniedbanych nagrobków.
Źródło zdjęć: © UM Sosnowiec | UM Sosnowiec
Michał Sikora

Inicjatorem przedsięwzięcia jest poseł Mateusz Bochenek, były pełnomocnik prezydenta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego. - Są niezwykłe, piękne, ale wiele z nich niszczeje. Niektóre wyglądają na niczyje. Chcę to zmienić. Wspólnie z władzami Sosnowca chcemy zadbać o nagrobki, często zapomniane, a jakże ważne dla naszego miasta i całego regionu - mówi Bochenek.

Stowarzyszenie będzie zbierało środki na ratowanie zabytkowych nagrobków, gdzie pochowane są zasłużone dla miasta i regionu osoby.

- Szczególnie w okresie świątecznym dostajemy mnóstwo zgłoszeń od mieszkańców dotyczących karteczek z informacją o braku opłat za grób, często dotyczy to pięknych zabytkowych pomników. Dlatego postanowiliśmy wpisać cmentarz czterech wyznań przy ulicy Smutnej i al. Mireckiego do Gminnej Ewidencji Zabytków. Bardzo ważne, aby nasze dziedzictwo kulturowe nie zostało zniszczone. Stąd, cieszę się, że w naszym mieście będzie działało takie stowarzyszenie i sam chętnie będę wspierał jego działania - mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Przedstawiciele mają za sobą już pierwsze spotkania i nakreślony plan działania. - Działalność stowarzyszenia nie może ograniczyć się tylko do zbiórek w trakcie Wszystkich Świętych. Chcemy również do działania zaangażować szkoły, być może także indywidualne osoby, które mogłyby się opiekować grobami. Połączymy to z lekcjami regionalizmu – wyjaśnia Bochenek.

Przedstawiciele kilku sosnowieckich szkół już zadeklarowali, że chętnie obejmą opieką pomniki. Do działania zaangażowani zostali przedstawicieli różnych wyznań, kościoła katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego oraz osoby zajmujące się historią. Także regionaliści i organizacje pozarządowe.

Członkowie stowarzyszenia i wolontariusze będą kwestowali w weekend na przełomie października i listopada. Jednak wpłat będzie można dokonywać także online, przez cały rok.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)