Śląskie. Będą inwestycje, program stypendialny i atlas zdrowia
Województwo Śląskie i Śląski Uniwersytet Medyczny podpisały umowę o współpracy obszarze ochrony zdrowia. Będą m.in. inwestycje oraz program stypendialny, który pilotażowo powinien ruszyć już w nowym roku akademickim.
Celem współpracy ma być podjęcie działań zmierzających do poprawy i wydłużenia życia mieszkańców regionu. W praktyce będzie to wsparcie inicjatyw podnoszących jakość usług medycznych oraz zwiększenie ich dostępności, rozwój technologii medycznych i telemedycznych oraz działań promujących zdrowy tryb życia.
- Zachęcamy do aktywności, profilaktyki, a jednocześnie rozwijania i wzmacniania potencjału służby zdrowia w regionie. Jesteśmy zarządem, którego działanie można scharakteryzować: mało słów, dużo zadań i te zadania wspólnie mam nadzieję będziemy szybko i skutecznie realizować. Ważnym elementem tej współpracy ma być program stypendialny, który dzięki wsparciu województwa dla studentów SUM ma ruszyć na początku nowego roku akademickiego. Współpraca z uczelnią jest ważna także pod kątem przyszłości. Chcemy zatrzymać przyszłe kadry medyczne, gwarantując im edukację, rozwój i miejsca pracy w nowoczesnych szpitalach – podkreśliła Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego.
Śląskie. Władze województwa śląskiego i ŚUM podpisały umowę o współpracy
Z podpisanej umowy cieszył się także prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Dzięki temu porozumieniu, aplikując o środki unijne na konkretne projekty, możemy działać jako jeden zespół. Wspólny głos będzie po prostu lepiej słyszalny – ocenił i dodał: - Dobrym rozwiązaniem byłoby utworzenie w Katowicach Centrum Medycyny Spersonalizowanej, który dawałby możliwości leczenie w oparciu o stosowanie terapii komórkowych. Plany są także co do Zabrza, gdzie z kolei powstałoby Centrum Medycyny Cywilizacyjnej zlokalizowane w kampusie w Rokitnicy.
Powstanie też regionalny atlas zdrowia (narzędzie ICT), który będzie precyzował zachorowalność na poszczególne schorzenia oraz wskazywał dostępność usług medycznych.