RegionalneŚląskŚląskie. Aglomeracja beskidzka rozważa ekospalarnię. Mieszkańcy też zyskają

Śląskie. Aglomeracja beskidzka rozważa ekospalarnię. Mieszkańcy też zyskają

Gminy wchodzące w skład Stowarzyszenia Aglomeracji Beskidzkiej generują rocznie 100 tysięcy ton odpadów. Dlatego w stowarzyszeniu rozpoczęły się rozmowy na temat powstania ekologicznej instalacji termicznego przekształcania odpadów. Na świecie to już standard.

Gminy wchodzące w skład Stowarzyszenia Aglomeracji Beskidzkiej generują rocznie 100 tysięcy ton odpadów.
Gminy wchodzące w skład Stowarzyszenia Aglomeracji Beskidzkiej generują rocznie 100 tysięcy ton odpadów.
Źródło zdjęć: © UM w Bielsku-Białej | Paweł Sowa, Wydział Prasowy UMBB

Ekospalarnia to szansa na nowoczesną, spełniającą surowe normy środowiskowe instalację termicznego przekształcania odpadów i sensowna alternatywa dla wysypiska śmieci. Tym bardziej, że składowanie odpadów pozostających po sortowaniu i odzyskiwaniu surowców wtórnych znacznie podrożało.

Dlatego w stowarzyszeniu rozpoczęły się rozmowy na temat powstania ekologicznej instalacji termicznego przekształcania odpadów.

- Ekospalarnia to szansa dla mieszkańców na zatrzymanie dużych podwyżek opłat. Za każdą tonę złożonych na składowisku odpadów bielski zakład gospodarki odpadami odprowadza już 270 zł – mówi prezes zarządu ZGO w Bielsku-Białej Wiesław Pasierbek. - Dzięki ekospalarni zmniejszymy ilość składowanych na wysypisku śmieci, z których uwalnia się do atmosfery szkodliwy metan, a miejsce na składowisku z każdym rokiem się kurczy. Miasto Bielsko-Biała dąży do stworzenia systemu gospodarki o obiegu zamkniętym – przypomina prezes ZGO.

Na świecie jest obecnie około 2 tysiące podobnych instalacji nowej generacji, z czego ponad 500 w Europie. Wiele z nich zlokalizowanych jest w centrach miast. Są wyposażone w urządzenia, które wychwytują i unieszkodliwiają zanieczyszczenia. Instalacje są kontrolowane przez całą dobę.

- Recykling nadal jest priorytetem dla naszego miasta, ale nie wszystkie odpady nadają się do ponownego wykorzystania. W Europie dąży się do minimalizowania konieczności tworzenia wysypisk. Trudno się z tym nie zgodzić – mówi prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Donald Tusk wzywa do "zjednoczenia wysiłków całej opozycji". Joanna Scheuring-Wielgus odpowiada

Działania miasta nie mogły się jednak rozpocząć bez dokładnej analizy możliwości powstania instalacji.

- Zamówiliśmy analizę, która odpowiada na pytania, czy ekospalarnia w naszym mieście mogłaby powstać oraz jak dokładnie miałaby funkcjonować, spełniając wszelkie normy i obostrzenia na europejskim poziomie. Ta szczegółowa analiza będzie stanowiła podstawę merytoryczną do rozmowy z mieszkańcami i samorządowcami Bielska-Białej – przekonuje prezydent Bielska-Białej.

Termiczne przekształcanie odpadów. Katalog korzyści

Zainteresowani najczęściej pytają, co ma na celu termiczne przekształcanie odpadów. W odpowiedzi specjaliści przekonują, że celem jest:

  • maksymalne zmniejszenie objętości i masy odpadów;
  • odzysk ciepła wydzielanego podczas spalania odpadów i następnie jego przekształcenie w energię użyteczną w postaci prądu elektrycznego i ciepła sieciowego;
  • odzysk zawartych w odpadach surowców wtórnych – metali;
  • przekształcenie pozostałych niepalnych składników odpadów w postać nadającą się do składowania i/lub ewentualnego wykorzystania;
  • zmniejszenie emisji ze źródeł wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej (elektrownie i elektrociepłownie) opalanych węglem – tzw. substytucję paliw;
  • zmniejszenie efektu cieplarnianego powodowanego przez uwalniany ze składowanych odpadów metan.

- Na wysypisku śmieci leży paliwo do ogrzewania naszych mieszkań, wykorzystajmy je! – zachęca Wiesław Pasierbek.

Ekospalarnia w aglomeracji beskidzkiej. Rada Interesariuszy

Z inicjatywy prezydenta Bielska-Białej powołana została Rada Interesariuszy, która ma stanowić organ doradczo-opiniodawczy, a jego główną rolą będzie analizowanie rozwiązań pozwalających optymalizować gospodarkę odpadami na terenie Aglomeracji Beskidzkiej. W skład Rady Interesariuszy wchodzą m.in. przedstawiciele rad osiedli, środowisk naukowych, stowarzyszeń ekologicznych, a także radni Rady Miejskiej w Bielsku-Białej.

- Wierzę, że dialog i szerokie spojrzenie na sprawę systemu gospodarki odpadami pozwolą nam wspólnie podołać nowym wyzwaniom w tym zakresie – podkreśla prezydent Jarosław Klimaszewski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)