Trwa ładowanie...

Śląsk. Wypłata "czternastek" już pod koniec października

Podobno pieniądze szczęścia nie dają, ale gdy już są to mogą pomóc w wielu sprawach…bo przecież każdy z nas ma wydatki. Bez względu na to co robimy, gdzie mieszkamy i czym się zajmujemy to musimy normalnie funkcjonować. I tu, każdy dodatkowy zastrzyk gotówki się przydaje.

"Czternastki" zostaną wypłacone już pod koniec października "Czternastki" zostaną wypłacone już pod koniec października Źródło: Adobe Stock
d4grvdn
d4grvdn

Na takie wsparcie pod koniec miesiąca będą mogli liczyć klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pobierający świadczenia. Czternasta emerytura wpłynie na ich konta już za dwa tygodnie.

Co więcej, nic nie trzeba w tej sprawie robić. Dodatkowa emerytura zostanie wypłacona z urzędu, więc składanie specjalnych wniosków nie jest konieczne. "Czternastka" trafi na konta wraz z wypłatami listopadowych świadczeń.

- W związku z tym, że część klientów emeryturę bądź rentę otrzymuje pierwszego dnia miesiąca, a 1 listopada jest dniem świątecznym, to dla nich przelewy czternastej emerytury i swojego podstawowego świadczenia będą realizowane już pod koniec października – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Czternasta emerytura. "Emeryci, którzy dostają 5 tys. zł i więcej, mogą liczyć tylko dla kilka złotych"

Kto może na nią liczyć? Czternasta emerytura przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. "Czternastki" nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

d4grvdn

Jaka będzie jej wysokość? W tym roku wyniesie 1250,88 zł brutto. - Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Dla przykładu: pobierana emerytura wynosi 3000 zł (3000 zł – 2900 zł = 100 zł), zatem czternasta emerytura będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 – 100 zł =1150,88 zł) – wyjaśnia rzeczniczka ZUS.

Dodatkowa wypłata świadczenia będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Podobnie, jak to miało miejsce w kwietniu przy wypłacie "trzynastek".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4grvdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4grvdn
Więcej tematów