RegionalneŚląskŚląsk. Policja w Świętochłowicach rozmawia z uczniami o hejcie w sieci. I ostrzega

Śląsk. Policja w Świętochłowicach rozmawia z uczniami o hejcie w sieci. I ostrzega

Odkąd nauka w tradycyjnej formie przeniosła się do domów, narastają niewłaściwe zachowania w sieci. Świętochłowiccy stróże prawa rozpoczęli zdalną profilaktykę i rozmawiają w internecie z uczniami. I przestrzegają, że przekonanie o poczuciu anonimowości zza komputera jest fałszywe.

Świętochłowice. Policjanci rozpoczęli zdalną profilaktykę i rozmawiają w internecie z uczniami.
Świętochłowice. Policjanci rozpoczęli zdalną profilaktykę i rozmawiają w internecie z uczniami.
Źródło zdjęć: © Policja Śląska | slaska.policja.gov.pl

Praca profilaktyczna to jeden z ustawowych obowiązków policji. Mundurowi przeprowadzają m.in. liczne spotkania w szkołach. Mają one na celu rozpowszechnianie, utrwalanie i zdobywanie wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Tak było przed epidemią koronawirusa. Obecnie jednak sytuacja epidemiologiczna wyklucza bezpośrednie spotkania z dziećmi.

W Świętochłowicach z inicjatywy stróżów prawa tradycyjne spotkania zmieniły się w zdalne zajęcia profilaktyczne. Dzięki nawiązaniu kontaktu i współpracy z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 1, świętochłowicka policjantka za pośrednictwem platformy połączyła się z uczniami klasy 6.

Prelekcja w głównej mierze poświęcona była tematyce hejtu i sposobów radzenia sobie z nim. Odkąd nauka w tradycyjnej formie przeniosła się do domów, w wielu przypadkach niewłaściwe zachowania w sieci narastają. Spotkania online stanowią dla niektórych okazję do "zaistnienia" poprzez publiczne obrażanie kolegów czy wyśmiewanie innych osób.

Świętochłowice. Policja przestrzega młodzież przed mową nienawiści

Pomimo fałszywego przekonania o poczuciu anonimowości zza komputera, policjantka przypomniała szóstoklasistom, że w internecie nie są anonimowi. Mundurowa poruszyła także kwestie dotyczące mowy nienawiści, dyskryminacji, a także odpowiedzialności karnej nieletnich i demoralizacji. Przypomniała również, że nauczyciel w świetle prawa jest funkcjonariuszem publicznym i w trakcie prowadzenia przez niego zajęć , także w formie zdalnej, wszelkie znieważanie, obrażanie czy groźby pod jego adresem są karalne.

Świętochłowiccy mundurowi zapowiadają, że to nie koniec wirtualnych spotkań z młodzieżą. Przygotowano także spot profilaktyczny związany z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży. Jest on skierowany głównie do rodziców. Z treści spotu można dowiedzieć się, czym jest hejt i mowa nienawiści oraz jak reagować, gdy nasze dziecko spotka się z agresją w internecie, szkole czy na ulicy.

Zbigniew Ziobro o "miękiszonie". Ryszard Czarnecki: to zdanie przejdzie do historii

Źródło artykułu:WP Wiadomości
śląskhejtmowa nienawiści

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)