Trwa ładowanie...

Śląsk. Chiny, Indie czy Sarajewo…ale najgorzej oddycha się w Orzeszu

Ze 106 krajów ujętych w raporcie, w pierwszej 50. znalazło się niestety wiele z Polski. Na zanieczyszczenie powietrza wpływ ma wiele czynników, jak m.in. piece, transport czy zakłady przemysłowe. Wciąż jednak wiele zależy od nas, czym oddychamy.

To, czym oddychamy wciąż w dużej mierze zależy od nasTo, czym oddychamy wciąż w dużej mierze zależy od nasŹródło: Adobe Stock
d38xpqx
d38xpqx

Jak wynika z raportu IQAir, przeprowadzonego przez szwajcarską firmę zajmującą się technologią jakości powietrza, najbardziej zanieczyszczonym miastem jest śląskie Orzesze. I mimo, że w pierwszej dziesiątce znalazły się miasta z innych części Europy to nie ma się czym szczycić. Na 14. Miejscu znalazły się Goczałkowice-Zdrój, na 37. Racibórz a 38. Bielsko-Biała.

Jakość powietrza jest także wątpliwa w innych częściach kraju. W niechlubnym zestawieniu znalazły się także: Ksawerów (23. miejsce), Zgierz (40. miejsce), Olbrachtowice (44. miejsce) i Dębice (49. miejsce).

Tuż za Orzeszem są: Sarajewo, czyli stolica Bośni i Hercegowiny, a dalej serbskie miasto - Valjevo. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze cztery miasta z Bośni i Hercegowiny, jedno z Serbii, jedno z Kosowa i jedno z Włoch.

Największe zanieczyszczenie na świecie jest natomiast w chińskim Hotan, w rankingu dominują również miasta Indii. Eksperci, oceniając zanieczyszczenie, brali pod uwagę największy w skali roku poziom pyłu PM2,5.

d38xpqx

PM2,5 według WHO jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka ze wszystkich zanieczyszczeń powietrza. Długotrwałe narażenie na jego działanie odpowiada m.in. za choroby układu oddechowego, nasilenie astmy, nowotwory płuc, gardła czy krtani.

Rośliny domowe, które oczyszczają powietrze. Ekspert podpowiada, które wybrać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38xpqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38xpqx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj