Trwa ładowanie...
d1yne6k

Rybnik. Ponad 100 mln złotych na walkę ze smogiem

Termomodernizacja budynków, wymiana i modernizacja źródeł ciepła, budowa odnawialnych źródeł energii to tylko niektóre inicjatywy prowadzone w Rybniku, by poprawić jakość powietrza. Na ten cel miasto wydało na ten cel ponad 100 mln złotych.
Share
Termomodernizacje budynków to jeden ze sposobów na poprawę jakości powietrza w Rybniku.
Termomodernizacje budynków to jeden ze sposobów na poprawę jakości powietrza w Rybniku.Źródło: ZGM Rybnik
d1yne6k

Rybnik od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach na najbardziej zagrożone smogiem miasto w Europie. Władze miasta starają się to zmienić. Od 2015 roku na walkę ze smogiem wydały ponad 100 milionów złotych.

Jak poinformował magistrat w Rybniku w latach 2015-2019 wydano ponad 21 mln zł na termomodernizację 44 wielorodzinnych budynków komunalnych i likwidację 861 pieców węglowych tzw. "kopciuchów” w zasobie komunalnym miasta administrowanym przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W bieżącym roku wykonano już termomodernizację czterech budynków połączoną z wymianą źródeł ciepła na gazowe. Budynek przy ul. Górnośląskiej nr 108 przyłączono do sieci ciepłowniczej. Zlikwidowano 66 pieców węglowych, a wartość zrealizowanych inwestycji wyniosła prawie 3,5 mln zł.

Rybnik walczy z "kopciuchami"

Dzięki programom wspierającym wymianę źródeł ciepła w Rybniku liczba pieców węglowych starego typu w mieszkaniach administrowanych przez ZGM zmniejszyła się z 4469 do 2573.

d1yne6k

Do 10 stycznia 2021 r. powinna zakończyć się termomodernizacja budynku mieszkalnego przy ul. Lompy 1. Inwestycja warta jest 628 818,80 zł. Trwają roboty wykończeniowe ocieplenia sufitów w piwnicach oraz roboty związane z montażem centralnego ogrzewania. Termomodernizacja wraz z wymianą źródeł ciepła z węglowego na ogrzewanie gazowe etażowe realizowana jest też przy ul. Lompy 2. Powinna zakończyć się na początku maja przyszłego roku.

Sporo inwestycji zrealizowanych zostanie w dzielnicy Niedobczyce. Podpisano umowę na realizację termomodernizacji budynków wraz z podłączeniem do sieci ciepłowniczej przy ul. Gen. Andersa 18 i 20. Obie inwestycje (każda warta ponad 700 tys. zł) powinny zakończyć się do 28 sierpnia 2021 r. Umowy podpisano też na realizację do 31 sierpnia 2021 r. modernizacji wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania w budynkach przy ul. Hetmańskiej 1 a,b,c,d, 5 a oraz 7 ab oraz likwidację kotłowni węglowej przy ul. Hetmańskiej 5 i budową kotłowni gazowej wraz z siecią zewnętrzną. Przy ul. Hetmańskiej 7 a, b będzie wykonywana też termomodernizacja.

Zewnętrzne wsparcie dla Rybnika

W latach 2015-19 61 milionów złotych przeznaczono na termomodernizacje, wymianę lub modernizację źródeł ciepła, zabudowę odnawialnych źródeł energii, przygotowanie dokumentacji projektowych w budynkach miejskich takich jak placówki oświatowe, obiekty MOSiR czy siedziby OSP.

d1yne6k

Na realizację inwestycji poprawiających jakość powietrza Rybnik otrzymał środki z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Od 2015 roku to 88 mln zł

Morawiecki i negocjacje z Merkel. Wiceminister o "dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1yne6k

Podziel się opinią

Share
d1yne6k
d1yne6k
Więcej tematów