Rybnik. Miasto chwali się nutriami, mieszkają w centrum
W Rybniku stanęły tablice edukacyjne o nutriach amerykańskich. Zwierzęta te żyją w przepływającej przez centrum miasta rzece Nacynie.
Tablice stanęły na bulwarach. Opisują zwyczaje i preferencje żywieniowe nutrii amerykańskich. Dowiemy się z nich, że długość ich ciała wynosi 40-65 cm, a jej pokrytego łuskami ogona – 30-75 cm. Nutrie ważą do 9 kg, mają długie wąsy – wibryssy, a z pyska wystają im dość duże siekacze w kolorze pomarańczowym. Żyją w norach wykopanych w zarośniętych brzegach wód, znakomicie pływają i nurkują, mają dobry słuch, ale słaby wzrok. Ciąża nutrii trwa od 128-132 dni, młode przychodzą na świat dwa razy w roku, w miocie rodzi się ich od 4 do 8. Żyją (parami) na wolności około 6-12 lat, choć niektóre źródła podają, że nawet do 24 lat.
Rybnik. Tablice edukacyjne na temat nutrii
Nie wiadomo, w jaki sposób nutrie amerykańskie trafiły nad Nacynę. Pierwsze informacje o rodzinie nutrii nad rybnicką rzeką pojawiły się jesienią 2016 r. W Polsce jako zwierzęta futerkowe są hodowane od 1926 r. Rybnicka populacja powstała najprawdopodobniej dzięki ucieczce z jakieś prywatnej hodowli.
Nutrie pochodzą z Ameryki Południowej. Na wolności żywią się twardą roślinnością ze stawów i z jezior, a także młodymi pędami krzewów i drzew, czasem obgryzają również korę drzew. Muszą cały czas ścierać zęby na twardym pożywieniu, inaczej grozi im przerost siekaczy, co uniemożliwia przyjmowanie jedzenia.