Trwa ładowanie...

Ruda Śląska. Program opracowany, miasto promuje rodziny zastępcze

Radni Rudy Śląskiej uchwalili program rozwoju pieczy zastępczej na kolejne trzy lata. Liczą, że program przyczyni się do zwiększenia liczby rodzin zastępczych.
Share
Ruda Śląska. Miasto promuje rodziny zastępce.
Ruda Śląska. Miasto promuje rodziny zastępce.Źródło: Pixabay
d2wnkm9

W Rudzie Śląskiej jest około 230 rodzin zastępczych, ale to ciągle niewystarczająca liczba. W ubiegłym roku zapewniały one opiekę 380 dzieciom, z kolei w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie miasta przebywało 126 podopiecznych.

– Choć rodzina zastępcza ma charakter przejściowy, to pełni bardzo ważną rolę w wychowaniu najmłodszych. To bezpieczna przystań dla dzieci czekających na adopcję lub powrót do rodziny naturalnej – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Ruda Śląska. Program rozwoju rodzin zastępczych

Opieką zastępczą objęte są dzieci, którym rodzina naturalna nie zapewnia odpowiedniego wychowania. Opieka ta może mieć formę rodzinnej pieczy zastępczej i instytucjonalnej pieczy zastępczej. Rodzinną pieczę zastępczą mogą pełnić rodziny spokrewnione, rodziny niezawodowe oraz rodziny zawodowe, takie jak rodzinne domy dziecka, rodziny pełniące funkcję pogotowia rodzinnego i rodziny specjalistyczne. Obok rodzin zastępczych w mieście funkcjonuje 8 placówek opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego oraz 3 placówki rodzinne w formie rodzinnych domów dziecka.

d2wnkm9

Organizatorem pieczy zastępczej jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. – Nasze działania koncentrują się przede wszystkim na utrzymaniu dziecka w rodzinie biologicznej, a gdy to nie jest możliwe, staramy się stworzyć odpowiednie, zbliżone do rodzinnych, warunki w pieczy zastępczej, bo takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla dzieci. Stale też pozyskujemy nowe rodziny zastępcze – mówi Krystian Morys, dyrektor MOPS.

Program rozwoju pieczy zastępczej na lata 2021-2023 ma na celu ustalenie priorytetów i zakresu działań na rzecz rozwoju pieczy zastępczej. Stworzenie takiego dokumentu to obowiązek ustawowy. - Program został przygotowany przede wszystkim w oparciu o diagnozę rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej funkcjonującej na terenie miasta oraz o aktualne potrzeby wynikające z konieczności umieszczania dzieci poza rodzinami biologicznymi – wyjaśnia Morys.

Ruda Śląska. Wsparcie dla rodzin zastępczych

W najbliższym czasie pracownicy MOPS koncentrować się będą m.in. na realizacji projektów "Rodzicielstwo zastępcze – popularyzowanie idei”. To przede wszystkim działania mające na celu pozyskanie nowych rodzin zastępczych, ale również jest to kampania promująca rodzicielstwo zastępcze poprzez organizowanie akcji informacyjnych (ulotki, informacje na stronach internetowych i w mediach społecznościowych, artykuły w lokalnej prasie, krótkie spoty radiowe), co pozwala na dotarcie do jak najszerszej grupy mieszkańców oraz na budowanie pozytywnego wizerunku rodzicielstwa zastępczego. - Rodziców nie zastąpi żadna instytucja, dlatego tak ważne jest, żeby rodzin zastępczych było jak najwięcej. Osoby gotowe na to wyzwanie zapraszamy do siedziby MOPS przy ul. Markowej 20, do Działu Pieczy Zastępczej – zachęca Karina Kaczyńska, zastępca dyrektora MOPS.

d2wnkm9

W minionym roku w Rudzie Śląskiej funkcjonowało 227 rodzin zastępczych, w tym 154 spokrewnione, 57 niezawodowych i 16 zawodowych. Natomiast poza miastem funkcjonowało 51 rodzin, w tym 19 spokrewnionych, 22 niezawodowych oraz 10 zawodowych. Przebywało w nich 73 dzieci. W 2020 roku w rodzinach zastępczych na terenie miasta przebywało 380 dzieci, z kolei w placówkach opiekuńczo-wychowawczych 126 dzieci.

Daniel Obajtek premierem? Marek Belka: nie znam tego pana

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wnkm9

Podziel się opinią

Share
d2wnkm9
d2wnkm9
Więcej tematów