Racibórz. Poszukiwania na cmentarzu ofiar komunizmu
Szczątki sześciu osób odnaleźli specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w trakcie prac prowadzonych na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. Dalsze badania wykażą, czy są to osoby stracone i zmarłe w latach 1947-52 w raciborskim więzieniu.
05.07.2021 19:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Więzienie Centralne w Raciborzu przyjmowało po wojnie skazanych z całej Polski, w tym także karanych za działalność niepodległościową. Większość osadzonych, którzy w latach 1945-1956 zmarli, prawdopodobnie z powodu epidemii gruźlicy w zimnych, przepełnionych celach – pogrzebano na cmentarzu "Jeruzalem".
Racibórz. Poszukiwania ofiar komunizmu
Nekropolia jest wyjątkowa ze względu na zachowane na jej tyłach, w niemal nienaruszonym stanie, powojenne pochówki, co umożliwia badanie archeologiczne w pierwotnym ułożeniu spoczynkowym. Największą trudnością tego etapu poszukiwań jest odtworzenie jednej z ostatnich kwater cmentarza, zasypanej grubą warstwą ziemi i całkowicie zniwelowanej. Pomaga tu porównanie dawnych zdjęć lotniczych ze współczesnymi zdjęciami satelitarnymi, a zwłaszcza odnajdywane pod nasypem stele betonowe.
Celem prowadzonych między 21 czerwca a 2 lipca badań IPN było odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, straconych i zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947-52.
- W typowanych miejscach odnaleziono szczątki sześciu osób. Kontekst archeologiczny i analiza antropologiczna wykazały, że mogą to być straceni i zmarli w latach 1947-1952 w raciborskim więzieniu poszukiwani. Szczątki zostaną poddane dalszym badaniom, w tym identyfikacji genetycznej - poinformował IPN w komunikacie.