Narodowość śląska - istnieje czy nie? Oni wiedzą...
Z sondażu TNS OBOP wynika, że 23% sympatyków PiS uważa Ślązaków za narodowość. To więcej niż wśród zwolenników innych partii: w przypadku PSL jest to 18%, SLD - 16%, a PO - 11%. Zdaniem badanych najliczniejsza w Polsce jest mniejszość ukraińska.
27.04.2011 | aktual.: 10.05.2011 14:01
Jak zauważa TNS OBOP, Ślązaków, o których ostatnio mówiono więcej niż o jakiejkolwiek narodowości czy grupie aspirującej do tego miana, wymieniło 15% badanych. Tyle spontanicznie uznało ich za narodowość żyjącą w Polsce. Pozostałych respondentów zapytano wprost, czy uważają Ślązaków za narodowość - 17% odpowiedziało, że tak, a 74% było przeciwnego zdania. W regionie katowickim zdanie o istnieniu narodowości śląskiej podzieliło 26% badanych, odmiennego zdania było 65%.
Bardziej skłonni do uznania Ślązaków za odrębną narodowość są ludzie mniej wykształceni oraz mieszkający na wsi i w małych miastach. W tej zależności TNS OBOP upatruje wynik uwzględniający sympatie polityczne respondentów.
Z badania wynika ponadto, że Polacy powszechnie dostrzegają, że w kraju żyją ludzie różnych narodowości. Najczęściej spontanicznie wymieniają Ukraińców (wskazało ich 42% ankietowanych), Niemców, (36%), Romów/Cyganów (34%), Rosjan (24%), Białorusinów i Żydów (po 22%), Chińczyków i Wietnamczyków (po 17%), Afrykanów/Murzynów (13%), Litwinów (12%) i Kaszubów (10%). Jak podkreślił TNS OBOP, społecznej "widzialności" danej grupy sprzyja nie tylko jej wielkość, ale też łatwo rozpoznawalne atrybuty, stereotypy i debaty medialne.
To, że ktoś spontanicznie wymienia jakąś narodowość, świadczy o tym, że jest ona dla niego łatwo dostępna poznawczo; wiedza o jej istnieniu jest dobrze ugruntowana w jego pamięci, a nawet przybiera formę stereotypu; że często słyszy o niej w mediach lub w rozmowach (co nie musi pozostawać w związku z jej liczebnością - 22% wymieniło Żydów); że jej przedstawiciele "rzucają się mu albo kłują go w oczy" (34% wymieniło Romów/Cyganów).
Na pytanie, która z grup narodowościowych jest w Polsce najliczniejsza, 18% odpowiedziało, że Ukraińcy, na Niemców wskazało 14%, na Romów - 13%, a na Żydów - 10%. Żadnej z grup nie potrafiło wskazać 43% badanych.
Pytanie o liczebność w społeczeństwie osób należących do wszystkich (innych niż Polska) narodowości okazało się dla respondentów trudne - nie potrafiła jej oszacować blisko połowa (46%) badanych. Trafnej odpowiedzi (poniżej 5%) udzieliło 29% ankietowanych. Średni szacunek liczebności innych narodowości wyniósł w badaniu 9% i jest on mniej więcej trzykrotnie zawyżony w stosunku do rzeczywistości.
Jak zaznaczył TNS OBOP, Europejski Sondaż Społeczny wykazał, że we wszystkich krajach, a w Polsce i we Włoszech najbardziej, występuje skłonność do zawyżania proporcji imigrantów. Z kolei biali Amerykanie dwukrotnie przeszacowują proporcję Afroamerykanów.
Sondaż pt. "Struktura etniczna w społecznej świadomości" TNS OBOP zrealizował w dniach 7-11 kwietnia na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. Maksymalny błąd statystyczny wynosi 3%.