RegionalneŚląskMysłowice. Blisko tragedii, wjechał wprost pod autobus

Mysłowice. Blisko tragedii, wjechał wprost pod autobus

Groźnie wyglądający wypadek na ulicy Kosztowskiej w Mysłowicach. 12-letni rowerzysta wjechał wprost pod koła autobusu komunikacji miejskiej. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało.

Mysłowice. 12-latek, który wjechał wprost pod autobus, może mówić o wielkim szczęściu.
Mysłowice. 12-latek, który wjechał wprost pod autobus, może mówić o wielkim szczęściu.
Źródło zdjęć: © Śląska Policja

Około godziny 7.35 we wtorek, 21 września, przy przejściu dla pieszych na ulicy Kosztowskiej doszło do groźnego zdarzenia z udziałem 12-letniego rowerzysty. - Z ustaleń policjantów wynika, że chłopiec zjechał z chodnika wprost pod nadjeżdżający autobus. Dziecko zostało przebadane, na szczęście okazało się, że nie odniosło obrażeń. Kierowca autobusu był trzeźwy – podała komenda policji w Mysłowicach.

Zdarzenie w Mysłowicach było już kolejnym w ostatnich dniach z udziałem rowerzystów i pieszych. Z tego powodu policja apeluje o rozwagę na drodze i większą kontrolę nad tym, co robią nasze dzieci.

Mysłowice. Zasady ruchu obowiązujące rowerzystów

Zgodnie z przepisami dziecko do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę, dziecko w wieku 7-10 lat może kierować rowerem, pod warunkiem, że znajduje się pod opieką osoby dorosłej lub porusza się tylko po chodniku. W tym przypadku traktowane jest jako osoba piesza. Dziecko, które skończyło 10 lat może samodzielnie prowadzić rower po drodze publicznej, pod warunkiem posiadania karty rowerowej, która obowiązuje do 18. roku życia. Rowerzyści, którzy ukończyli 18 lat nie potrzebują dokumentu uprawniającego do jazdy po drogach publicznych, ale powinni znać przepisy ruchu drogowego i pamiętać o ich przestrzeganiu. Ponadto rowerzysta jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany, omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)