Trwa ładowanie...

Łazy. Chcą czystego powietrza. Będą ekologiczne inwestycje

Ponad tysiąc nowych proekologicznych instalacji powstanie w prywatnych domach w gminie Łazy. Dzięki środkom unijnym powstaną instalacje solarne, fotowoltaiczne, pompy ciepła i kotły na pelet.
Share
Łazy. Mieszkańcy gminy mogą liczyć na dofinansowanie do ekologicznych źródeł ciepła.
Łazy. Mieszkańcy gminy mogą liczyć na dofinansowanie do ekologicznych źródeł ciepła. Źródło: UM Łazy
d1a09tw

- Od wielu lat walczymy ze smogiem, niską emisją. Inwestycje w termomodernizację szkół, budynków samorządowych, wsparcie w wymianie tzw."kopciuchów” na ekologiczne piece to priorytet w naszej działalności. Jesteśmy jedną z szczęściu gmin objętych projektem "Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii”. Szliśmy w partnerstwie po te środki unijne. To była bardzo dobra decyzja. Będziemy największym beneficjentem tego programu – podkreśla Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

W ramach projektu, w który zaangażowały się też m.in. władze Sosnowca, Zawiercia czy Kluczy, mieszkańcy gminy złożyli 570 wniosków na wsparcie montażu instalacji fotowoltaicznych, 216 solarnych, 49 na pompy ciepła na woda użytkową, 204 na pompy ciepła centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz 69 wniosków na kotły na pelet.

Łazy. Inwestycje w czyste źródła ciepła

- W ramach własnych środków w tym roku po raz kolejny wsparliśmy mieszkańców chcących wymieniać swoje stare piece c.o. Na ten cel przeznaczyliśmy około 200 tysięcy złotych, a osoby ubiegające się o to wsparcie otrzymały 5 tysięcy złotych każda wsparcia od samorządu Łaz – mówi Kaczyński. - Bardzo się cieszę, że nasi mieszkańcy myślą proekologicznie i wymieniając piece decydują się na gaz lub pelet. W perspektywie najbliższych lat powietrze będzie czystsze i łatwiej będzie oddychać w mieście – dodaje.

d1a09tw

W najbliższych miesiącach przedstawiciele firm, które wygrały przetarg, będą kontaktować się z mieszkańcami gminy, a w ciągu roku instalacje w ramach projektu "Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim– Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie” powinny zostać wykonane.

Pogoda. Straszą zimą, a przyroda wie swoje. Sypotyk IMGW przyznaje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1a09tw

Podziel się opinią

Share
d1a09tw
d1a09tw
Więcej tematów